Sivrisineklerle biyolojik mücadelede akuatik organizmaların rolü
A Role of aquatic organisms in biological control of mosuitoes
  1. Tez No: 65683
  2. Yazar: ÖZLEM TUĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOCATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET SİVRİSİNEKLERLE BİYOLOJİK MÜCADELEDE AKUATİK ORGANİZMALARIN ROLÜ TUĞAÇ, Özlem Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dali Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ahmet Kocataş Şubat 1997, 72 sayfa Bu tezde sivrisineklerle mücadele yöntemleri araştırılmış, sivrisineğin genel özelliklerinden ve zararlarından bahsedilmiş, fiziksel ve kimyasal mücadele yöntemlerine kısaca değinilmiş ve kimyasal mücadelenin zararları anlatılmış, ayrıntılı olarak da biyolojik mücadele yöntemleri araştırılmıştır. Sivrisineklerin bazı türlerinin sıtma, bahkroft filaryazı, deng hastalığı gibi birçok hastalığa vektörlük yaptıkları belirtilmiştir. Kimyasal mücadelenin çevreye verdiği zararlar, maliyetinin giderek artması, direnç gelişimine neden olması gibi dezavantajlarına karşılık, biyolojik mücadelenin bu gibi hiçbir olumsuzluğun olmadığı ortaya konulmuştur. Fiziksel mücadele yapılarak entegre kontrolde sivrisineklerle mücadeleye katkıda bulunacağı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ROLE OF AQUATIK ORGANISM'S IN BIOLOGICAL CONTROL OF MOSUITOES TU?AÇ, Özlem MSc in Biology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ahmet Kocataş February 1997, 72 pages In this thesis, controlling methods of mosquitoes is reviewed, general characterictics and detriments of mosquitoes is explained. Mechanical and chemical control methods of mosquitoes and the damages of chemical control is shortly mentioned. Biological control methods of mosquitoes is detailed. It is emphasized that, some of the mosquitoes are the vector of some of the disease such as malaria, bancrofti filariasis and deng. It is explanied that, on the contrary of disadvantages of chemical methods such as, the damages of it to the environment, increasing of costs of it and causing to resistance, there are no such conditions in biological control. It is cleared that, in integrated control to profit by mechanical control methods, contributes to controlling of mosquitoes.