Güneş enerjisi destekli ısı borulu ısı eşanjörü ile egzos ısısının geri kazanımı
- Tez No: 65682
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET GÜNEŞ ENERJİSİ DESTEKLİ ISI BORULU ISI EŞANJÖRÜ İLE EGSOZ ISISININ GERİ KAZANIMI TURAN, Mesut Yüksek Lisans Tezi, Enerji Teknolojisi Bölümü Tez Yöneticisi; Prof. Dr. Ali Güngör Eylül 1996, 73 sayfa Bu tezde güneş enerjisi destekli ısı borulu bir ısı değiştiricinin atık ısıyı geri kazanmadaki perfomansı araştırılmıştır. Deneylerde kullanılacak ısı borulu ısı değiştiricinin yapımını gerçekleştirmek için Doterix (USA) firmasının imalatını gerçekleştirmiş olduğu ısı değiştiricilerden en küçük boyutlarda olanı referans alınmıştır. Isı değiştiricinin yapımında ise İzmir'de Türboterm firmasınından yardım alınmıştır. Çalışmalar deneysel ve teorik olarak gerçekleştirilmiştir. Deneylerde değişik başlangıç şartları (buharlaştırıcı ve yoğuşturucu'ya değişik hava giriş debisi ve sıcaklıkları) kullanılmıştır. Bu şartlarda buharlaştırıcı ve yoğuşturucu kısımlarında her boru dizisi bölgesindeki hava sıcaklıkları ve boru dış yüzey sıcaklıkları ölçülmüştür. Aynı şartlarda bilgisayar yardımıyla teorik hesaplamalar da yapılmıştır. Hesaplamalarda sonlu yaklaşım metodu kullanılmıştır. Sonuç olarak değişik başlangıç şartlarında elde edilen deneysel ve teorik hesaplamalar ile elde edilen sonuçlar grafiksel olarak toplu halde bir arada gösterilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT THE GETTING BACK OF THE LOSS HEAT BY HEAT PIPE HEAT EXCHANGER SUPPORTED WITH SOLAR ENERGY TURAN, Mesut Msc in Energy Technology Supervisor: Prof. Dr. Ali Güngör September 1996, 73pages In this theses,the performance in which getting back of loss energy of a heat pipe heat exchanger, supported by solar energy, was searhed. For manufacturing of heat pipe heat exchanger, used in experiments, was benefit by catologue of Doterix firm in USA and in designing of heat pipe heat exchanger's dimensions, the smallest product of the firm, telling above, was got as a referance. Manufacturing of heat pipe heat exchanger was supported by the Türboterm firm in Izmir. The works was done theoretical and experimental. In the experiments, different begining conditions (entering temperatures and air mass flow rates to the evaporater and condenser sections) were used. At these conditions, in each region of pipe rows at the evaporater and condenser section, the air temperatures and pipe outside wall temperatures were measured. In the same conditions, theoretical calculations were also done by using computer. In the theoretical calculations, the Finite approchs method were used. Finally, the experimental measurments and theoretical calculations which were difined in different entering conditions were illustrated altogether in a few grafics.