7. sınıf öğrencilerinin matematiksel üstbiliş farkındalıkları, problem çözmeye yönelik tutumları ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between 7th grade students' mathematical metacognition awareness, problem-solving attitudes and problem solving skills
  1. Tez No: 656837
  2. Yazar: İPEK ZORBOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÖRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin matematiksel üstbiliş farkındalıkları, problem çözmeye yönelik tutumları ve problem çözme becerilerini incelemek ve aralarındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Ayrıca 7. sınıf öğrencilerinin matematiksel üstbiliş farkındalıkları, problem çözmeye yönelik tutumları ve problem çözme becerileri cinsiyet, anne-baba eğitim durumu ve matematik başarısı değişkenleri açısından incelenmiştir. Araştırma, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında Muğla ilinin Menteşe, Dalaman ve Fethiye ilçelerinde ortaokul 7. sınıfta öğrenim gören 269 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğrencilerin, matematiksel üstbiliş farkındalık düzeylerini belirlemek için Kaplan ve Duran (2016) tarafından geliştirilmiş olan,“Matematiksel Üstbiliş Farkındalığı Ölçeği”, problem çözmeye yönelik tutumlarını belirlemek için Çanakçı (2008) tarafından ortaokul öğrencileri için geliştirilen“Matematik Problemi Çözme Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin problem çözme beceri düzeylerini belirlemek için araştırmacı tarafından hazırlanan problem çözme beceri testi, problem çözme beceri testinin puanlandırılmasında ise Gündüz Sefer (2006) tarafından problem çözme becerisini ölçmek için geliştirilen“Dereceli Puanlama Anahtarı”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 istatistik paket programıyla değerlendirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmış, verilerin analizinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda 7. sınıf öğrencilerinin matematiksel üstbilişsel farkındalıklarının yüksek, problem çözmeye yönelik tutumlarının olumlu, problem çözme berilerinin ise orta düzeyin üstünde olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda sadece matematik başarısı değişkeninin öğrencilerin matematiksel üstbiliş farkındalıkları, problem çözmeye yönelik tutumları ve problem çözme becerilerinde anlamlı fark oluşturduğu görülmüştür. Ayrıca problem çözmeye yönelik tutumun ve problem çözme becerisinin matematiksel üstbiliş farkındalığının anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the Mathematical metacognition awareness, attitude towards problem solving and abilities to problem solving of 7th grade students and find out the correlation between them. Besides, the mathematical metacognition awareness, attitudes towards problem solving and abilities to solve problems of 7th grade students have been analyzed in terms of the variances such as; gender, educational status of parents and the success in maths. This research has been applied to 7th grade students in 2019-2020 education year in Menteşe, Dalaman, Fethiye (Muğla). In this research;“Mathematical Metacognition Awareness Scale”, developed by Kaplan and Duran (2016), is used to examine mathematical metacognition awareness level of the students;“Mathematical Problem Solving Attitude Scale”, developed for the students in secondary school by Çanakçı (2008), is used to identify the attitudes towards problem solving. Also, problem solving ability test, prepared by the researcher, is used to identify the levels of students' abilities in problem solving.“Rubric”, developed by Gündüz Sefer (2006) to examine on problem solving abilities, is used for scoring the problem solving ability test. The obtained data is evaluated by using SPSS 22.0 statistical packet programme. One of the quantitative research designs; correlational survey model is applied. Data is analyzed with t-test, one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) and multiple linear regression analysis. In the result of the research, it is identified that 7th grade students have high mathematical metacognition awareness, positive attitudes towards problem solving and problem solving abilities above the average. Meanwhile, it is observed that only the variance of the success in maths creates a significant difference in mathematical metacognition awareness, attitudes towards problem solving and abilities of solving problems. It is concluded that attitudes towards problem solving and abilities for solving problems are the predictors of mathematical metacognition awareness.