Özel eğitim alanında çalışan meslek elemanlarının yardımcı teknolojileri kullanımına yönelik görüşleri ve tutumlarının incelenmesi
Examining the opinions and attitudes of professional personnel working in the field of special education for the use of assistant technologies
- Tez No: 656839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri'nde çalışan meslek elemanlarının yardımcı teknolojilere yönelik görüş ve tutumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın evrenini 2018-2019 öğretim yılında Ankara ilinde Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde görev yapan meslek elemanları oluşturmaktadır. Araştırmada, analiz tekniği olarak hem nicel hem nitel boyutları içeren karma yöntem kullanılmıştır. Basit rastlantısal örnekleme yöntemiyle örneklem seçilmiş ve veriler 400 meslek elemanıyla anket, 30 meslek elemanıyla görüşme şeklinde yapılmıştır. Araştırmada meslek elemanlarının görüşlerini belirlemek için“Görüşme Formu”, kişisel bilgilerini toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”ve yardımcı teknolojilere yönelik tutumlarını belirlemek için“Yardımcı Teknolojilere Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada veri setinin normal dağılıp dağılmama durumuna göre parametrik veya parametrik olmayan analiz teknikleri ile veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan istatistik sonucunda anlamlılık düzeyi 0,05 olarak seçilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeğin geçerlik güvenirlik çalışmalarına bakılmış, yapılan analiz sonucunda Yardımcı Teknolojilere Yönelik Tutum Ölçeği ve Görüşme Formu'nun geçerlik ve güvenirlik sonuçlarının yeterli düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucuna göre meslek elemanlarının yardımcı teknolojilere yönelik tutumları ile cinsiyet, hizmet içi eğitim alma durumu, medeni durum, çocuk sahibi olma, görev yaptıkları alana ve mezun oldukları bölüme göre anlamlı fark bulunurken yaş ve mesleki kıdem durumları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Görüşmeler sonucunda meslek elemanlarının yardımcı teknolojilere yönelik olumlu tutum sergiledikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the opinions and attitudes of professionals working in Special Education and Rehabilitation Centers towards assistive technologies. In this context, the universe of the research consists of the professionals working in Special Education and Rehabilitation Centers in Ankara in the 2018-2019 academic year. The mixed method, which includes both quantitative and qualitative dimensions, was used as the analysis technique in the study. The sample was selected by simple random sampling method, and the data were conducted in the form of questionnaires with 400 occupational personnel and interviews with 30 professionals. In the study,“Interview Form”was used to determine the opinions of the professionals,“Personal Information Form”to collect personal information and“Attitude Scale towards Assistive Technologies”to determine their attitudes towards assistive technologies. In the study, the data were analyzed with the SPSS package program using parametric or non-parametric analysis techniques, depending on whether the data set is normally distributed or not. As a result of the statistics, the level of significance was chosen as 0.05. The validity and reliability studies of the scale used in the study were examined, and as a result of the analysis, it was revealed that the validity and reliability results of the Attitude Scale towards Assistive Technologies and the Interview Form were sufficient. According to the results of the research, a significant difference was found between the attitudes of professionals towards assistive technologies and their gender, in-service training status, marital status, having children, their field of duty and the department they graduated, while there was no significant difference between their age and professional seniority status. As a result of the interviews, it is observed that the professionals have a positive attitude towards assistive technologies.