Hareketli grafik tasarım uygulamalarından film jeneriklerinde zaman-hareket kavramı ve bir jenerik uygulaması
The concept of time-movement in movie graphics design applications and a generic application
- Tez No: 801137
- Danışmanlar: PROF. YUSUF GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
1900'lü yılların başında sinemada ortaya çıkan yenilikler, görsel iletişim disiplinlerinden biri olan grafik tasarımı da etkilemiştir. Filmlerin giriş ve geçiş sahnelerinde yazının hareketlendirilmiş görüntüler şeklinde kullanılması; zaman ve hareket kavramlarının grafik tasarım disiplini içerisinde birer tasarım öğesi olarak kullanılmasına olanak sağlamıştır. Bu durum, sonraki yıllarda hareketli grafik tasarım olarak adlandırılacak yeni bir görsel dilin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu yeni görsel dil, süreç içerisinde teknolojik gelişmelerin hızına koşut olarak ekranların insan hayatında önemli bir yer tuttuğu günümüzde vazgeçilmez bir duruma gelmiştir. Bu görsel dilin ne olduğunun tam olarak açıklanamaması -dolayısıyla anlaşılamaması- hareket eden her görüntünün hareketli grafik tasarım olarak algılanmasına yol açmıştır. Hareketli grafik tasarımın temelinde hareket ve zaman kavramları vardır. Bu iki önemli kavramın anlaşılması ve tasarlanması için kavramsal düzlemde bir ön bilgiye sahip olmak gerekir. Bu açıdan, tez çalışmasında zaman ve hareket kavramsal düzlemde ele alınmış; Aristoteles, Bergson ve Deleuze gibi düşünürlerin görüşleri üzerinden ayrıntılı açıklanmıştır. Sinema ve hareketli grafik tasarımın kesişiminde yer alan film jenerikleri de bu açıklamalar doğrultusunda incelenmiş, tasarımcının geleneksel grafik tasarımdan farklı olarak, jeneriklerde kullanılan zaman ve hareket kavramlarını nasıl tasarladığı ele alınmıştır. Bu tez çalışması kapsamında hareket eden her görüntünün hareketli grafik tasarım olarak adlandırılamayacağı ve bu görüntülerin hareketli grafik tasarım olarak değerlendirilebilmesi için, öne sürülen bir fikir doğrultusunda tasarlanmış bir zaman ve hareket barındırması gerektiği öne sürülmektedir. Tezin uygulama bölümünde, bu ayrımın somut olarak anlaşılabilmesi adına - tezin savunduğu fikir doğrultusunda-“The Revenant”filmi için jenerik önerisi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The innovations that emerged in cinema in the early 1900s also affected graphic design, one of the visual communication disciplines. The use of text in the form of animated images in the intro and transition scenes of films; It allowed the concepts of time and motion to be used as a design element in the graphic design discipline. This situation has led to the emergence of a new visual language that will be called motion graphic design in the following years. This new visual language has become indispensable today, in which screens have an important place in human life in parallel with the speed of technological developments in the process. The fact that this visual language cannot be fully explained -and therefore not understood- has led to the perception of every moving image as a motion graphic design. Motion and time concepts are the basis of motion graphic design. In order to understand and design these two important concepts, it is necessary to have a prior knowledge at the conceptual level. From this point of view, time and motion have been dealt with conceptually in the thesis; It is explained in detail through the views of thinkers such as Aristotle, Bergson and Deleuze. Film credits at the intersection of cinema and motion graphic design were also examined in line with these explanations, and how the designer designed the concepts of time and motion used in the credits, unlike traditional graphic design, was discussed. Within the scope of this thesis, it is argued that not every moving image can be called a motion graphic design and that these images must contain a time and motion designed in line with a proposed idea in order to be considered as motion graphic design. In the application part of the thesis, a generic proposal for the movie“The Revenant”was designed in line with the idea defended by the thesis, in order to understand this distinction concretely.