Toplam kalite yönetimi uygulamalarında insan kaynakları yönetiminin yeri ve önemi
The place and importance of human resources management in total quality management practices
- Tez No: 656885
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, Toplam Kalite Yönetimi ve İnsan Kaynakları Yönetimi sistemlerinin önemini ortaya çıkarmak ve toplam kalite yönetiminin insan kaynakları yönetiminde çalışanlardaki algısını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın birinci bölümünde Toplam Kalite Yönetimi felsefesi ve ikinci bölümde ise İnsan Kaynakları Yönetimi uygulamaları detaylıca aktarılmıştır. Ayrıca bu iki kavramın birbirini nasıl etkilediği ve insan kaynakları çalışanlarının algılarının ne yönde olduğu üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, insan kaynakları alanında çalışan 100 katılımcı ile bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte elde edilen veriler, IBM SPSS 25 programı ile değerlendirilmiştir. Veri ve bilgilerin analizi kısmında frekans analizi, güvenilirlik testi, Anova ve T-testi analizleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, TKY felsefesinin hayata geçirilmesinde İKY uygulamalarının ve insan faktörünün önemi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the importance of Total Quality Management and Human Resource Management Systems and to examine the employee perception, working in Human Resource Management, of Total Quality Management. For this purpose, the Total Quality Management philosophy is explained in the first part, and Human Resources Management practices are explained in detail in the second part of the research. In addition, it was emphasized how these two concepts affect each other and the direction in which the perceptions of human resources employees are. In the third part, a survey was conducted with 100 participants working in the field of human resources. The data, obtained in this process, were evaluated with IBM SPSS 25 program. Frequency analysis, reliability test, T-test and Anova tests were applied in the data analysis part. As a result of the study, the importance of HRM practices and the human factor for realizing TQM philosophy has been approved.