Karadağ'ın (Karacabey / Bursa) florası
  1. Tez No: 65689
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖVÜNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GEMİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Araştırma alanımız olan Karadağ (833 m), Marmara Denizi kıyısında, batıda Bandırma, doğuda Kocasu Çayı, güneyde ise Karacabey (Bursa) ilçesi ile sınırlanmıştır. Araştırma bölgemizde Paleozoyik-Mezozoyik yaşlı ve farklı derecede başkalaşım geçirmiş metamorfik serilerden oluşmuş kayalar bulunmaktadır. Bölgemizde en yaygın bulunan toprak tipi Kireçsiz Kahverengi Orman Toprağı'dır. Çalışmalarımız sonucu araştırma alanımızda, 59 familyaya ait, toplam 320 vasküler bitki taksonu belirlenmiştir. Belirlenen bu taksonların 3'ü endemik olup, toplam floranın %0.9*unu oluşturmaktadır. Araştırma bölgesinde tespit edilen 320 taksonun flora bölgelerine göre yüzde dağılımı şöyledir: Akdeniz elementleri %20, Avrupa-Sibirya elementleri %16.3, Iran-Turan elementleri %0.9, Kozmopolit olanlar veya flora bölgesi bilinmeyenler ise %62.8'dir.
Özet (Çeviri)
Karadağ (833 m) is located near the coast of Marmara Sea. Karadağ is bounded by Marmara Sea (North), Karacabey (South), Kocasu Çayı (East) and Bandırma (West). There are Metamorphic rocks which are Paleozoic-Mesozoic age and modificated in different levels. In the investigation area, the largest soil group is non-calcareous brown forest soil. According to the result of the investigation, 320 vascular plant taxa are determined belonging to 59 families. Three of these taxa are endemic and 0.9% of flora are composed by these endemic taxa. The percentage of these taxa, according to the phytogeographial areas are as follows: 20% Mediterranean, 16.3% Euro-Siberian, 0.9% Iran-Turan, 62.8% cosmopolites and unknown areas.