Karmaşık katsayılı diferansiyel denklemlerin kararlılığı üzerine
  1. Tez No: 65690
  2. Yazar: BAHTIYAR ORUNOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HÜSEYİNOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET İki bölümden oluşan bu tezin birinci bölümünde sabit karmaşık katsayılı adı diferansiyel denklemlerin sonsuz yan aralık üzerinde kararlılığı incelenmiştir. Önce birinci ve ikinci mertebe sabit katsayılı diferansiyel denklemler ayrıntılı olarak incelenmiş, ardından da yüksek mertebe sabit katsayılı diferansiyel denklem ele alınmıştır. Kararlılık için diferansiyel denklemin katsayıları dilinde gerek ve yeter koşullar bulunmuştur. İkinci bölümde, değişken karmaşık katsayılı birinci ve ikinci mertebe adı diferansiyel denklemlerin sonsuz yan aralık üzerinde kararlılığı incelenmiştir. Kararlılık ve kararsızlık için diferansiyel denklemin katsayıları dilinde yeter koşullar elde edilmiştir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY în the first part of this thesis, consisting of two parts, the stability problem is investigated for ordinary differential equations on the half-line with complex constant coefficients. At first the first and second order differential equations with constant coefficients are examined in detail and then the high order differential equations with constant coefficients are considered. The necessary and sufficient conditions for the stability are established in terms of coefficients of the differential equations. İn the second part of this thesis the stability problem is investigated for the first and second order ordinary differential equations on the half-line with variable complex coefficients. The sufficient conditions for the stability and the instability are found in terms of coefficients of tine differential equations. 39