The effect of crew resource management to flight safety culture:A study on Turkish pilots
Ekip kaynak yönetiminin uçuş emniyet kültürüne etkisi: Türk pilotları üzerine bir araştırma
- Tez No: 656919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERTOL İBRAHİM GÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Havacılık sektöründe kullanılan ileri teknolojiler ve otomasyon her geçen gün daha da hızlı bir gelişim gösterse de insan kaynağı ilk zamanlardan beri her türlü havacılık faaliyetlerinin merkezinde olmuştur. İnsan faktörü havacılık sektöründe sadece yaptığı buluşlar, yenilikler ve havacılığa kattığı sistemsel kolaylıklar ile değil, kimi zaman da yaptıkları hatalar ve sebep oldukları can ve mal kayıplarıyla gündeme gelmişlerdir. Çok ciddi sonuçları olan havacılık kazalarında gözler her zaman ilk olarak kazalardaki insan faktörünü aramıştır. İnsan faktörünün bu denli önemli olduğu bir sektörde özellikle insanlar arası iletişim ve iş birliğine dayalı olan ekip kaynak yönetiminin önemi de tartışmasız bir şekilde oldukça yüksektir. Ekip kaynak yönetiminin başarılı bir şekilde uygulandığı şirketlerde uçuş emniyetinin yüksek olduğu görülmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; Ekip Kaynak Yönetimi'nin Uçuş Emniyet Kültürü üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaç kapsamında; hipotez ve alt hipotezler kurulmuş ve hipotezlerin doğruluğu uygulama bölümünde sınanmıştır. Tez çalışmasının uygulama bölümünde, hipotezlerin sınanması için ATPL veya CPL lisansına sahip 413 kişiye EKY (FMAQ) ve Uçuş Emniyet Kültürü (CASS) anketleri yapılmış olup bulgular ortaya konulmuştur. Korelasyon analizi sonucunda EKY ve Uçuş Emniyet Kültürü arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki belirlenmiş ve EKY algısındaki artışın uçuş emniyet kültürünü %64.5 oranında artırdığı ortaya konulmuştur. Regresyon analizinin sonucunda ise EKY algısında meydana gelen 1 birimlik artışın uçuş emniyet kültürünü 0.694 birim artırdığı sonucu elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda EKY'nin uçuş emniyet kültürünü olumlu yönde etkilediği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the advanced technologies and automation used in the aviation sector have developed more rapidly with each passing day, human resources have been at the center of all kinds of aviation activities since early times. The human factor has been brought to the agenda not only by the inventions, innovations and the systematic conveniences it has brought to aviation sector, but also sometimes by the mistakes they have made and the losses of life and property they have caused. In aviation accidents with very serious consequences, the eyes always looked first for the human factor in accidents. In an industry where the human factor is so important, the importance of Crew Resource Management, which is based on communication and cooperation between people, is arguably quite high. Flight safety is seen to be high in companies where Crew resource management is successfully implemented. The aim of this thesis is to demonstrate the effects of Crew Resource Management on Flight Safety Culture. Within the scope of this aim, hypotheses and sub-hypotheses were established and the accuracy of the hypotheses were tested in the application section. In the application section of the thesis study, CRM (FMAQ) and Flight Safety Culture(Cass) surveys were conducted for 413 people with ATPL or CPL licenses to test the hypotheses and the findings were presented. Correlation analysis revealed a significant and positive correlation between CRM and Flight Safety Culture and showed that the increase in CRM perception increased flight safety culture by 64.5%. As a result of regression analysis, the 1 unit increase in CRM perception increased theflight safety culture by 0.694 units. As a result of the research, it was found that CRM positively affects the culture of flight safety.