A research on sensory branding of hotels and its impacts on tourist experience: Case of Izmir
Otellerin duyusal markalaşması ve turist deneyimine etkileri üzerine bir araştırma: İzmir örneği
  1. Tez No: 656921
  2. Yazar: ÖZGÜR SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde şirketler, markalarında duyuları (“görme, ses, koku, tat ve dokunma”) kullanarak kendilerini rakiplerinden ayırmaya çalışıyorlar. Bu uygulama, literatürde duyusal markalaşma olarak bilinmektedir. Son zamanlarda, turizm araştırmalarında duyusal markalaşma ile ilgili çalışmaların yapıldığı ve bu çalışmaların daha çok pazarlama, markalaşma ve deneyim araştırmalarına odaklandığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada, oteller tarafından sağlanan duyusal özelliklerin deneyime dönüşme süreci ve otellerde duyusal markalaşmanın turist deneyimi üzerindeki etkileri incelenmektedir. Araştırmanın kapsamı İzmir'deki 5 yıldızlı otellerden oluşmaktadır ve duyusal markalaşmanın turizm deneyimi üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla ilk olarak araştırmanın özgünlüğünü ortaya koymak için yoğun bir literatür araştırması yapılmış ve turizm literatüründeki duyusal çalışmaların araştırma alanları“bibliometrik analiz tekniği”kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra İzmir'deki 5 yıldızlı otellerde çalışan 25 yönetici ile“görüşme”tekniği kullanılarak görüşmeler yapılmış ve nitel araştırma yöntemlerinden biri olan“içerik analizi”ile değerlendirilmiştir.“İçerik analizi”ile yöneticilerin duyusal markalaşma ve otellerin duyusal özellikleri hakkındaki veriler elde edilmiştir. Son olarak, duyusal markalaşma uygulamalarının 5 yıldızlı oteller üzerindeki turist deneyimleri üzerindeki etkileri ortaya çıkarılmaya çalışılmış ve İzmir'deki 5 yıldızlı otellerde kalan turistlerden“nicel araştırma yöntemlerinden”faydalanılarak toplanan veriler SPSS 24“(Statistical Package for the Social Sciences)”ve AMOS 23“(Analysis of Moment Structures)”paket programları ile analiz edilmiştir. Bu analizlerle duyusal markalaşma kapsamlı bir şekilde incelenmiş, otel yöneticilerinin ifadeleri turist deneyimleri ile karşılaştırılmış ve duyusal markalaşma çalışmalarının turist deneyimleri üzerindeki etkilerine ilişkin bulgular ortaya konulmuştur. Araştırmadan elde edilen kritik sonuçlardan biri, turizmde duyusal çalışmaların yeteri kadar olmaması ve turizm alanında duyusal çalışmalarla ilgili oluşan boşluktur. Çalışmanın sonuçları, İzmir'deki 5 yıldızlı otellerde otel yöneticilerinin duyusal markalaşma ve duyusal markalama hakkında bilinçli bir şekilde yapılmadığını göstermektedir. Buna ek olarak, otellerin duyusal markalamanın 5 boyutunu kullanmadığı, ancak bir turist deneyimi yaratmak için çoğunlukla görsel ve koku duyularına yoğunlaştığı bulunmuştur. Otellerin duyusal yönlerinin bir pazarlama faaliyeti olarak kullanıldığı şeklinde bir yorum yapılabilir ancak bu kullanım şirketler tarafından duyusal markalaşma kavramı içinde değerlendirilmemektedir. Bu çalışmadan elde edilen bir diğer bulgu, otellerdeki duyusal markalama uygulamalarının turist deneyimleri üzerinde önemli etkileri olduğu yönündedir. Araştırmada bu bulgular üzerine yorumlar ve değerlendirmeler yapılmış ve sonuçlar paylaşılmıştır. Bu araştırma izlediği araştırma yolu ile benzersiz bir çalışmadır. Sonuçları doğru yorumlamak için üç adımlı bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Öncelikle konu ile ilgili boşluk tespit edilmiş ve sonrasında nicel ve nitel araştırma adımları izlenmiştir. Aynı zamanda konuya iki yönlü bakış açısı ile diğer araştırmalara ışık tutucu nitelikte bir araştırmadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, companies try to distinguish themselves from their opponents by using senses (“sight, sound, smell, taste and touch”) in their brands. This practice is known as sensory branding in literature. Recently, it has been concluded that studies on sensory branding have been conducted in tourism research, and these studies have mostly focused on marketing, branding and experience researches. In this study, the process of transformation of sensory characteristics provided by hotels to experience, and the impacts of sensory branding in hotels on tourist experience are examined. The scope of the research consists of 5-star hotels in Izmir and it is aimed to examine the impacts of sensory branding on tourist experience. For this purpose, firstly, an intensive literature search was performed to reveal the originality of the research and the research fields of sensory studies in tourism literature were tried to be determined by using the“bibliometric analysis technique”, which is one of the“quantitative research methods”. Afterward, interviews were conducted with 25 managers who work in 5-star hotels in Izmir by using an“interview technique”and evaluated with“content analysis”, which is one of the“qualitative research methods”. With“content analysis”, managers' opinions about sensory branding and data on sensory characteristics of hotels were obtained. Finally, the impacts of sensory branding practices on 5-star hotels on tourist experiences were tried to be revealed, and 413 questionnaires were obtained from tourists staying in 5-star hotels in Izmir by using“survey technique”, which is one of the“quantitative research methods”. Collected data were analyzed by SPSS 24“(Statistical Package for the Social Sciences)”and AMOS 23“(Analysis of Moment Structures)”package programs. With these analyses, sensory branding was examined extensively, the statements of hotel managers were compared with the tourist experiences, and the findings related to the impacts of sensory branding studies on tourist experiences were revealed. One of the critical conclusions obtained from the research is the lack of sensory studies in tourism and a gap in the tourism field about sensory studies. Results of the study show that hotel managers do not have detailed information about sensory branding and sensory branding is not performed consciously in 5-star hotels in Izmir. In addition, it is found that hotels do not use the 5 dimensions of sensory branding, but concentrate mostly on sight and smell senses to create a tourist experience. It can be interpreted that the sensory aspects of the hotels are used as a marketing activity. Still, this usage is not evaluated within the concept of sensory branding by companies. Another finding obtained from this study is that sensory branding practices in hotels have significant impacts on tourist experiences. In the research, comments and evaluations were made on these findings, and the results were shared. This research is a unique study with the research path it pursues. A three-step study was conducted to interpret the results correctly. Firstly, the gap on the subject was determined and then quantitative and qualitative research steps were followed. It is also a study that sheds light on other researches with a two-way perspective on the subject.