Diyalize giren ve girmeyen kronik böbrek yetmezlikli hasta yakınlarının yaşam kalitesi ve psikiyatrik belirti taramalarının karşılaştırılması
Comparison of life quality and psychiatric symptom screening of caregi̇vers of chronic kidney failure patients with and without dialysis
- Tez No: 656942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE ÇİĞDEM AYDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Nefroloji, Family Medicine, Nephrology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: 20. yüzyılda uzayan insan ömrü beraberinde kronik hastalıklar ile geçen bir yaşamı birlikte getirmiştir. Kronik hastalıklar hastanın kendisi kadar yakınlarını da etkiler. Yöntem: Bu çalışmada diyalize giren ve henüz diyaliz aşamasına gelmemiş kronik böbrek hastalarının bakım veren yakınlarına ve demografik olarak eşleştirilmiş kontrol grubuna kısa semptom envanteri (KSE) ve yaşam kalitesi ölçeği kısa formu (WHOQOL-BREF) uygulanarak, karşılaştırmıştır. Bulgular: KSE nin alt ölçeklerinden kişiler arası duyarlılık diyaliz grubunda, paranoid düşüceler ise kontrol grubunda anlamlı şekilde yüksek çıkmıştır. WHOQOL-BREF in psikolojik sağlık alanı skoru diyaliz grubunda diyaliz yapılmayan hasta yakını grubuna göre anlamlı derecede düşük çıkmıştır. Kadınlar; somatizasyon, obsessif kompulsif bozukluk, kişiler arası duyarlılık açısından risk grubu olarak saptanmıştır. Yüksek eğitim grubu yaşam kalitesinin psikolojik sağlık ve çevre alanı açısından daha olumlu bir noktada bulunurken , düşük eğitimlilerin somatizasyon ve anksiyete semptomlarından yakındıkları saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Object: In the 20th century; lengthening human life expectancy results in a life of chronic diseases. Method: Chronic diseases influences both the patients and caregivers life. İn this study caregivers of dialysis patients and caregivers of early stage renal insufficiency patients who do not need dialysis with an age and education matched control group were assessed with the aid of Short Symptom Inventory and WHOQOL-BREF. Results: The mean interpersonal sensitivity subscale scores of dialysis group and mean paranoid subscales scores of control group were significantly higher than the other two. Dialysis groups WHOQOLBREF psychological health subscale scores were significantly lower than the other two groups. When ali the caregivers were assessed together vvomen vvere risk group for somatisation, obsessive compulsive disorder, interpersonal sensitivity. Higher educated caregivers rated higher in Psychological health and environment subscales compared to low educated caregivers. Low educated subjects also suffered somatisation and anxiety symptoms