Gürültünün kentsel dokunun korunması ve iş sağlığı açısından değerlendirilmesi: Arnavutköy (İstanbul) için bir uygulama
Evaluation of noise from the perspective of urban fabric protection and occupational health:An application for ARrnavutköy (iİstanbul)
- Tez No: 656966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ÇİĞDEM ZAĞRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kentlerin gelişimi nedeniyle şehirlerdeki gürültü son on yıllarda artmıştır. Geçen yüzyılda büyük şehirlere nüfus hareketi, düzensiz planlı şehir gelişimi ve trafikteki motorlu taşıtların artması gürültü kirliliği ve diğer çevre sorunlarına yol açmıştır. Kentsel gelişim planlarında yönetsel anlamda çeşitli düzenlemelere gidilmiştir. Gürültü yönetmelikleri dünyanın çeşitli ülkelerinde ulusal ve yerel düzeyde uygulanmaktadır. Genellikle arazi kullanımlarına göre çeşitli faaliyetler ve bölgeler için gürültü limitleri belirlenmekte ve gürültü yönetimi stratejileri sunulmaktadır. Gürültü yönetim aracı olarak gürültü haritalarının oluşturularak ve arazi kullanım planlarına entegre edilerek ve gürültü seviyelerinin öngörülen maksimumu aştığı durumlarda gürültü azaltımında temel olarak kullanılmaktadır. Büyük kentsel alanlarda gürültü planları, gerek içerdiği teknik karmaşıklık gerekse de insan kaynaklarının miktarı nedeniyle metodolojik ve finansal engeller sunmaktadır. Bununla birlikte, bazı durumlarda gürültü kirliliği diğer çevre sorunlarından daha önemli olabilir. Bu çalışmanın amacı gürültü kirliliğinin kentsel dokunun korunması ve iş sağlığı ve güvenliği açısından öneminin incelenmesidir. Çalışmanın evreni Arnavutköy (İstanbul) ilçesi, örneklemi ise ilçe sınırlarındaki Fatih Caddesi boyunca yerleşim yerleridir. Çalışmada nicel araştırma metodu kullanılmıştır. Üç aşamadan oluşan çalışmanın ilk aşamasında, oluşturulan anket formu aracılığı ile Fatih Caddesi boyunca işyeri ve meskenlerden seçilen 153 kişiye gürültü ile ilgili sorular sorularak veriler toplanmıştır. İkinci aşamasında, 7 günlük bir zaman dilimi süresince cadde boyunca, belirli saatlerde araç sayımı yapılarak araç yoğunluğu verileri elde edilmiştir. Üçüncü aşamada ise ilk iki şekilde elde edilen veriler ve örnek modeller yardımı ile kentsel gürültü planı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the development of cities, noise in cities has increased in recent years. In the last century, population movements in large cities, irregularly planned urban developments and the increase of motor vehicles in traffic have caused noise pollution and other environmental problems. Various administrative provisions have been made in the development plans. Noise regulations are applied in different countries of the world at national and local level. In general, noise limits are determined for various activities and regions according to land use and noise protection strategies are presented. As a noise control tool, it is mainly used to reduce noise by creating noise maps and integrating them into land use plans and when the noise level exceeds the predicted maximum. Noise plans in large urban areas pose methodological and financial barriers both due to technical complexity and the amount of human resources. However, in some cases noise pollution may be more important than other environmental problems. The aim of this study is to investigate the importance of noise pollution in terms of occupational health and safety as well as protection of urban structure. The population of the research is Arnavutköy District (Istanbul), and the sample is the settlements along Fatih Street within the boundaries of the district. Quantitative research method was used in the research. In the first phase of the study, which consists of three stages, data was collected by asking questions about noise to 153 selected people in the workplaces and residential buildings on Fatih Street through a questionnaire. In the second stage, vehicle density data were obtained by counting the vehicles at certain times along the road for a period of 7 days. In the third stage, the urban noise plan was created using data obtained in two ways and sample models.