Türk deri sektöründe kümelenme modelinin uygulanabilirliğinin araştırılması
Investigation of the applicability of clustering model in Turkish leather industry
- Tez No: 656973
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ BAŞARAN, PROF. DR. ÇAĞRI BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Deri sektörü, istihdam, katma değer ve ihracat gibi avantajlarıyla gelişen ekonomiler için önemli bir sektördür. Ülkemizde de global gelişmelere paralel olarak kendisini dönüştürmeye devam etmektedir. Bu dönüşüm beraberinde yeni üretim yapılarını ve organizasyon modellerini ortaya çıkaracaktır. Mevcut üretim ve pazarlama yapısını geçmiş tecrübelerin birikimi ve yeni gelişmelerin adapte edilmesiyle güçlendirerek rekabet gücünü artırması temel hedef olarak görülmektedir. Bu araştırmada sektörün değer zincirinden başlayarak, sektörel rekabet gücü araştırılmış, Kümelenme modelinin deri sektörüne uygulanabilirliği ve rekabet gücüne etkileri incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda deri karma organize sanayi bölgelerinde yapılan üretim ile birlikte sektörde firmalar arasında belli oranda işbirliği imkanlarının olduğu, güçlü bir fiziksel altyapının varlığı ve yine güçlü bir deri ürünleri üretim kapasitesinin de katkılarıyla sektörde kümelenme modelinin değer zincirinin iki aşamasında uygulanabilir olduğu anlaşılmıştır. Tez çalışması kapsamında yürütülen saha çalışmaları, sektörün işbirliğine dayalı faaliyetlere daha fazla odaklanması gerektiğini ortaya koymuştur. Özellikle çevre yönetim sistemleri ve buna bağlı uluslararası gerekliliklerin karşılanması ve dışa yönelik lojistik kapsamında ihracat pazarlarında müşterilere daha hızlı servis verebilecek ve o müşterilerin aradığı güven ortamını tesis edecek yapılanmaların oluşturulması deri sektörünün rekabet gücüne olumlu katkı sunacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The leather industry is for developing economies with its advantages such as employment, added value and exports. It continues to transform itself in parallel with global developments in our country. This transformation will reveal new production structures and organizational models. Strengthening the existing production and marketing structure with the accumulation of past experiences and adapting new developments is seen as the main goal. In this research, starting from the value chain of the industry, the leather industry competitiveness and the applicability of the clustering model its impact on the competitiveness have been investigated. Researchs Show that with the production in organized industrial zones, it has been understood that the clustering model in the industry can be applied at two stages of the value chain, with the contribution of the existence of a certain level of cooperation between the companies in the industry, the presence of a strong physical infrastructure and a strong leather products production capacity. Researches conducted within the thesis revealed that the industry should focus more on collaborative activities. It has been concluded that meeting international needs interms of environmental management systems and establishing the structure to support customers in export markets will improve industrial competitiveness.