Bir fabrikada çalışan işçilerin iş stresi ve stresle baş etme yöntemleri
JOB stress and coping strategies of factory workers
- Tez No: 656981
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, işçilerin iş stresi ve stresle başa çıkma yöntemlerini belirlemek, bunların işçilerin çeşitli özellikleri ile ilişkisini incelemektir. Bu kesitsel ve tanımlayıcı çalışma Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Yataş Yatak ve Yorgan fabrikasında, 2017 yılında yapıldı. Fabrikada çalışan 711 işçinin araştırma kapsamına alınması planlandı. Veri toplama aracı olarak; sosyo-demografik anket, İş Stresi Ölçeği ve Başa Çıkma Stilleri Ölçeği Kısa Formu kullanıldı. İşçiler, çalışma hakkında bilgilendirildikten sonra sözel onamları alındı. Araştırmaya katılmayı kabul eden ve anketi eksiksiz yanıtlayan 428 işçi araştırma kapsamına alındı. Verilerin istatistiksel analizinde unpaired t testi, tek yönlü ANOVA testi (post hoc Fisher LSD testi) ve Pearson ki kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the work stress and coping methods of the workers and to examine their relationship with the various characteristics of the workers. This cross-rectional and descriptive study was carried out in 2017 at Yataş Mattress and Quilt Factory in Kayseri Organized Industrial Zone. 711 workers working in the factory were planned to be included in the research. As a data collection tool; socio-demographic questionnaire, Job Stress Scale and Coping Styles Scale Short Form were used. Verbal consent was obtained after the workers were informed about the study. 428 workers who accepted to participate and answered the questionnaire completely were included in the study. Unpaired t test, one way ANOVA test (post hoc Fisher LSD test) and Pearson chi-square test were used for statistical analysis.