Farklı sulama uygulamalarının bitki gelişimini arttıran kök bakterileri (PGPR) ve arbusküler mikorhizal fungus (AMF) uygulanmış hıyarda bitki özellikleri, verim ve kaliteye etkileri
The effects of different irrigation methods on plant properties, yield and quality in cucumber inoculated with root bacteria (PGPR) and arbuscular mycorrhizal fungus (AMF) that increaseing plant growth
- Tez No: 657016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇEKNAS ERDİNÇ, DOÇ. DR. NURAY ÇÖMLEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmada; farklı sulama seviyeleri koşulları altında yetiştirilen sofralık hıyarda, bir ticari kök bakteri karışımı (PGPR) ile yine ticari AMF preparatının bitki gelişim özellikleri, verim ve kaliteye olan etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Ziraat Fakültesi deneme arazisi koşullarında gerçekleştirilmiştir. Sulama uygulaması olarak, Class A pan buharlaşma değerinin %33, %66, %100 ve %133'ü olmak üzere dört farklı sulama oranı kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, dekara verim, her iki yılın ortalamalarına göre, AMF aşılamalarında %26.3, PGPR aşılamalarında %10.9, AMF+PGPR aşılamalarında ise %32.5 oranında kontrole göre artış göstermiştir. Verim miktarının sulama koşullarındaki değişimlerinde her iki yıl ortalamalarının %100 sulama seviyesine göre %33 sulama seviyesinde %25.15, %66 sulama seviyesinde %24.7azalma, %133 sulama seviyesinde ise %5.5 oranında artış olduğu tespit edilmiştir. Bitkideki makro ve mikro besin elementleri tüm mikrobiyal aşılamalarıyla,enzim aktivitesi ise kısıtlı sulama koşullarında özellikle AMF+PGPR aşılamaları ile birlikte artış göstermiştir.Bunun yanında kısıtlı sulama koşullarında bitkinin AMF'ye olan bağımlılığı ve kök kolonizasyonu da artmıştır. Sulama uygulamaları arasında genel olarak %133 seviyesinin başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of a mixture of commercial rhizobacteria and AM fungi on some plant growth characteristics and yield in cucumber grown under distinct irrigation levels. The study was carried out in Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Agriculture, experimental land conditions. Four different irrigation rates, 33%, 66%, 100% and 133%, were used as irrigation for the evaporation value of Class A pan. At the end of the study, which was repeated for two years, the parameters related to plant characteristics, yield and quality effects were examined. According to the data obtained from the study, The yield per decare increased by 26.3% in AMF inoculation, 10.9% in PGPR inoculation, and 32.5% in AMF + PGPR inoculation compared to the averages of both years. It has been determined that in the changes in the irrigation conditions of the yield amount, there is a decrease of 25.15% in the irrigation level of 33%, a decrease of 24.7% in the irrigation level of %66 and an increase of 5.5% in the irrigation level of 133% compared to the average irrigation level of %100 for both years. Macro and micro nutrients in the plant increased with all microbial inoculation, and enzyme activity increased especially with AMF + PGPR inoculation under restricted irrigation conditions. In addition, the plant's dependence on AMF and root colonization has increased in restricted irrigation conditions. It has been observed that the level of 133% generally gives successful results among irrigation applications.