Karnabahar fidelerinde nitrik oksit ve su stresi uygulamalarının agronomik,fizyolojik ve biyokimyasal bileşenlere etkileri
The effects of nitric oxide on plant growth, physiology and biochemical content of cauliflower seedlings under defici̇t irrigation conditions
  1. Tez No: 924115
  2. Yazar: MUHAMMET ERÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA SEYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sürdürülebilir tarımda verim ve kaliteyi kısıtlayan en önemli faktörler abiotik ve biotik stres faktörleridir. Bu stres faktörleri küresel iklim değişikliği sonucunda etkisini artırarak tarımsal üretimi ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir. Kuraklık, yüksek sıcaklık, sel baskını gibi abiotik stres etmenleri yer kürenin ortalama sıcaklığının artması sonucunda olumsuz etkisini artıran stres faktörleri olarak karşımıza çıkmıştır. Kuraklık, dünyanın birçok bölgesinde özellikle de kurak ve yarı-kurak alanlarda tarımsal üretimi kısıtlayan en önemli abiyotik stres unsurlarından biridir. Son yıllarda tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması ve insan sağlığının korunması adına kimyasal gübre ve tarım ilacı kullanımını azaltmak için biostumulantların kullanılması önemli bir hal almıştır. Biostimulant olarak kullanılan nitrik oksit (NO) kuraklık stresi şartlarında bitki gelişiminde önemli katkı sağladığı birçok araştırmacı tarafından ortaya konmuştur. Bu amaçla tesadüf parselleri deneme desenine göre kurulan çalışmada, bir tam sulama konusu (S100) ve üç kısıtlı sulama konusu (S80, S60 ve S40) olmak üzere dört farklı sulama seviyesi ve dört farklı nitrik oksit dozu (NO0: kontrol, NO50: 50 µM nitrik oksit uygulaması, NO100: 100 µM nitrik oksit uygulaması ve NO150: 150 µM nitrik oksit uygulaması) uygulanmıştır. Dolayısıyla, denemede toplam 16 deneme konusu yer almıştır. Saksılarda kurulan çalışmada üç tekerrür ve her tekerrürde iki saksı bulundurulmuştur. Nitrik oksit uygulamaları 3 Nisan ve 10 Nisan tarihlerinde iki kez olmak üzere sprey şeklinde yapraklara uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, uygulanan su stresi bitki gelişimini olumsuz etkilemesinin yanı sıra, yaprak sıcaklığını, hidrojen peroksit (H2O2), malondialdehit (MDA) ve prolin içeriklerini arttırırken, stoma iletkenliği, klorofil a ve karotenoid içeriklerinde önemli azalmalar ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra karnabaharda %20 (S80) su kısıtı şartlarında NO100 uygulaması, %40 (S60) su kısıtı şartlarında ise NO50 ve NO100 uygulamalarının bitki gelişimine katkı sağlayarak stresin olumsuz etkilerinden sakınmak için katkı sağlamıştır. Sonuç olarak karnabaharda su kısıtının agronomik, fizyolojik ve biyokimyasal içeriklerde önemli değişikler ortaya koyduğu, antioksidanlardan ise CAT içeriğinde önemli artışlar olduğu görülmüştür. Karnabaharda su kısıtının olumsuz etkisinin azaltılması için 50-100 µM arasındaki nitrik oksit uygulamalarının olumlu katkı sağlayacağı ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
The most important factors limiting yield and quality in sustainable agriculture are abiotic and biotic stress factors. These stress factors increase their impact as a result of global climate change and seriously affect agricultural production. Abiotic stress factors such as drought, high temperature and flooding have emerged as stress factors that have increased their negative impact as a result of the increase in the average temperature of the earth. Drought is one of the most important abiotic stressors limiting agricultural production in many parts of the world, especially in arid and semi-arid areas. In recent years, it has become important to use biostimulants to reduce the use of chemical fertilizers and pesticides in order to ensure sustainability in agriculture and to protect human health. Nitric oxide (NO), which is used as a biostimulant, has been shown by many researchers to make a significant contribution to plant growth under drought stress conditions. In the study, four different irrigation levels and four different doses of nitric oxide (NO0: control, NO50: 50 µM, NO100: 100 µM and NO150: 150 µM) were applied to one full irrigation subject (I100) and three limited irrigation subjects (I80, I60 and I40). Therefore, a total of 16 experimental subjects were included in the experiment. Three replicates and two pots in each replicate were kept in the study established in pots. Nitric oxide treatments were applied to the leaves as a spray twice on April 3 and April 10. As a result of the study, in addition to the applied drought stress negatively affecting plant development, it increased leaf temperature, H2O2, MDA and proline contents, while significant decreases were observed in stomatal conductance, chlorophyll a and carotenoid contents. In addition, NO100 application under 20% water limitation conditions and NO50 and NO100 applications under 40% water limitation conditions in cauliflower contributed to plant development and to avoid the negative effects of stress. As a result, it was observed that water restriction in cauliflower caused significant changes in agronomic, physiological and biochemical contents, and there were significant increases in the CAT content of antioxidants. It has been revealed that nitric oxide applications between 50-100 µM will make a positive contribution to reducing the negative effects of water shortage in cauliflower.