Ameliyat sonrası oluşan yara enfeksiyonlarının bakteriyolojik profili
Bacteriological profile of post-operative wound infections
- Tez No: 657018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJDET GÜLTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ameliyat sonrası yara enfeksiyonu, ameliyat geçiren hastalarda en sık görülen sorunlardandır. Morbidite ve mortaliteye katkıda bulunan ve yaygın bir sorun olmaya devam eden bu durum; kısmen antimikrobiyal dirençli bakteriyel patojenlere bağlı enfeksiyonlarda artışa bağlanmıştır. Bu çalışmada, yetmiş beş bakteri izolatı örneği toplanmış ve test edilmiş, tüm örnekler bir cerrahi operasyon sonrası veya cerrahi alan yara enfeksiyonu geçiren hastalardan cinsiyet ayrımı yapmaksızın 3-60 yaş aralığındaki hastalardan toplanmıştır. Tüm numuneler identifikasyon için, bakteriyel kültivasyona tabi tutulmuş ve ameliyattan sonra yara enfeksiyonuna neden olan farklı bakteri türleri izole edilmiştir. İzolasyonu ve identifikasyonu yapılan bakteriler arasında Gram pozitif gruptan % 26,7 oranla Staphylococcus aureus ve Gram negatif gruptan % 73,3 oranla Escherichia coli dominant bakteriler olarak bulunmuştur. Tüm izolatlar biyokimyasal testlere tabi tutulmuş ve bazı antibiyotirklerin izolatlar üzerindeki etkisi test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar Amikasin'in bakteriyel izolatlar üzerinde en etkili antibiyotik olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca bakterilerin bazı virülans faktörleri (hemoliz ve bakteriyosin) de incelenmiş ve sonuçlar Escherichia coli, Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa bakterilerinin hemoliz kabiliyetine sahip olduğunu göstermiştir. Bunun yanısıra Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa bakteri izolatlarının bakteriosin üretme yeteneğine sahio olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Post-operative wound infection is one of the most common problems in patients undergoing surgery. This situation, which contributes to morbidity and mortality and continues to be a common problem; has been attributed in part to an increase in infections due to antimicrobial-resistant bacterial pathogens. In this study, seventy-five bacteria isolate samples were collected and tested, and all samples were collected from patients between the ages of 3-60, regardless of gender, from patients who had a surgical operation or surgical wound infection. All samples were subjected to bacterial cultivation for identification and different bacterial strains causing wound infection after surgery were isolated. Among the bacteria isolated and identified, Staphylococcus aureus with a rate of 26.7% from the Gram-positive group and Escherichia coli with a rate of 73.3% from the Gram-negative group were found to be the dominant bacteria. All isolates were subjected to biochemical tests and the effect of some antibiotics on isolates was tested. The results obtained revealed that Amikacin is the most effective antibiotic on bacterial isolates. In addition, some virulence factors (hemolysis and bacteriocin) of the bacteria were also examined and the results showed that Escherichia coli, Staphylococcus aureus, and Pseudomonas aeruginosa bacteria have the ability to hemolysis. In addition, Staphylococcus aureus and Pseudomonas aeruginosa bacteria isolates were found to have the ability to produce bacteriocin.