Mobil kaytarmanın iş performansına etkisi; havacılık sektöründe bir araştırma
Effect of mobile recording on business performance; a research in the aviation sector
  1. Tez No: 657042
  2. Yazar: HASAN TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı havacılık sektöründe çalışan kişilerin mobil kaytarma/mobil ortamda zaman geçirme ile iş performansları aralarındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda oluşturulmuş olan hipotezler test edilecek olup havacılık sektöründe mobil kaytarma/mobil ortamda zaman geçirme ve iş performansı üzerine yorumlar üretilecektir. Bunların yanı sıra kişisel bilgilere göre mobil kaytarma/mobil ortamda zaman geçirme ve iş performansı arasındaki ilişkilerde farklılıkların olup olmadığının incelenmesi de çalışmanın bir diğer amacıdır. Literatür incelendiğinde mobil kaytarma ve iş performansı arasında yapılmış olan farklı bir çalışmaya rastlanmamıştır. Mobil kaytarma/mobil ortamda zaman geçirme ve iş performansı konuları tek başlarına incelenmiş ancak havacılık sektöründe hiçbir uygulama örneğine rastlanmamıştır. Bu açıdan havacılık sektöründe mobil kaytarmanın/mobil ortamda zaman geçirmenin iş performansına olan etkilerinin inceleneceği bu çalışmanın önemi ortaya çıkmaktadır. Araştırmada istatistiksel yöntem olarak anket tekniğinin kullanılmasına karar verilmiştir. Anket formu iletilen katılımcıların 568'inden dönüş alınmıştır. Ancak formlar incelendiğinde araştırmaya dahil edilebilecek 512 formun olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda araştırma 512 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda mobil kaytarmanın/mobil ortamda zaman geçirmenin iş performansı üzerinde negatif yönlü etkiler yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between mobile loafing/spending time in mobile environment and their job performance. Hypotheses created for this purpose will be tested and comments on mobile loafing / spending time in mobile environment and business performance in aviation sector will be produced. In addition to these, another aim of the study is to examine whether there are differences in the relationships between mobile loafing / spending time in mobile environment and job performance according to personal information. When the literature is examined, no different study has been found between mobile loafing and work performance. Mobile loafing / spending time in mobile environment and business performance issues have been examined individually, but no application examples have been found in the aviation industry. In this respect, the importance of this study, which will examine the effects of mobile loafing / spending time in a mobile environment on business performance in aviation sector, becomes evident. It was decided to use the questionnaire technique as a statistical method in the study. Return was received from 568 of the participants whose questionnaire form was sent. However, when the forms were examined, it was determined that there were 512 forms that could be included in the study. In this context, the research was conducted with 512 participants. As a result of the research, it was determined that mobile loafing / spending time in mobile environment has negative effects on work performance.