Kokpit ekibi ve kabin ekibinin duygusal zekâ yetilerinin örgütsel iletişime etkisi
The effect of emotional intelligence of cockpit and cabin crew on organizational communication
  1. Tez No: 657138
  2. Yazar: GAMZE YILMAZ KIRIKYAPAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Örgütsel iletişim unsuru, işletmelerin son yıllarda en fazla önem verdikleri ve işletmelerin çalışmalarının niteliği hususunda en fazla belirleyiciliği olan unsurlardandır. İşletmeler, ürün ve hizmetlerinin sunumunun dışında yönetim, iletişim ve etkileşim hususlarında, örgütsel iletişim kalitesine odaklı olarak hareket etmektedirler. Sivil havacılık sektörü de örgütsel iletişimin son derece önem arz ettiği iş kollarından biridir. Özellikle havayolu şirketlerindeki çalışan bireylerin niteliği, kapasitesi ve iletişim şekli, işletmelerin çalışma ortamı açısından büyük önem taşımaktadır. Havayolu şirketleri içerisinde olduğu gibi çalışanlar arasında yoğun etkileşimin bulunduğu sektörlerdeki firmalar açısından, örgütsel iletişim açısından fark yaratan hususlardan birisi de duygusal zeka unsuru olmaktadır. Bu tez çalışmasında, literatürde ve uygulamada, duygusal zeka ve örgütsel iletişim kavramlarının genel çerçevesi ile birlikte bu kavramların, çalışanlar arasındaki ilişkide yaratmış olduğu etkiler araştırılmıştır. Çalışmanın son bölümünde, araştırma bağlamında havacılık sektöründe faaliyet gösteren firmalarda yer alan kokpit ve kabin ekibinin duygusal zeka yetilerinin örgütsel iletişime olan etkisinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Buna bağlı olarak araştırma, İstanbul ilinde bulunan havacılık sektöründeki firmalarda çalışan 353 kişiye uygulanmıştır. Uygulama kolayda örnekleme yöntemine göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan değişkenler duygusal zekâ ve örgütsel iletişim ölçeklerinden meydana gelmektedir. Araştırmanın sonuçları ışığında kendi duygularını değerlendirme, kendi duygularını kontrol ve başkalarının duygularını kontrol boyutlarının örgütsel işbirliği ve iletişim değişkenini yüksek düzeyde etkilediğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The organizational communication element is one of the most important factors that enterprises have attached to the most in recent years and have the most determination in terms of the quality of their work. In addition to the presentation of their products and services, businesses act with a focus on organizational communication quality in terms of management, communication and interaction. The civil aviation sector is also one of the business lines where organizational communication is extremely important. Especially the quality, capacity and communication style of the individuals working in airline companies are of great importance for the working environment of the enterprises. One of the things that makes a difference in terms of organizational communication for companies in sectors where there is intense interaction between employees as in airline companies is the element of emotional intelligence. In this thesis study, the general framework of the concepts of emotional intelligence and organizational communication together with the effects of these concepts on the relationship between employees were investigated in the literature and practice. In the last part of the study, it is aimed to reveal the effect of the emotional intelligence abilities of the cockpit and cabin crew in the companies operating in the aviation sector on organizational communication. Accordingly, the research was applied to 353 people working in aviation sector companies in Istanbul. The application was carried out according to the convenience sampling method. The variables used in the study consist of emotional intelligence and organizational communication scales. In the light of the results of the study, it is possible to say that the dimensions of evaluating one's own emotions, controlling one's own emotions and controlling others' emotions have a high effect on the organizational cooperation and communication variable.