Devlet hastanesi ve özel hastanelerde çalışan radyoloji teknisyenlerinde tükenmişlik sendromunun nedenleri ve teknisyen üzerine yarattığı etkileri
Causes of burnout syndrome in radiology technicians and its effects on the technician
- Tez No: 657152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Radyoloji çalışanlarının tükenmişlik düzeyini belirlemek amacı ile yapılan çalışmaya 419 sağlık çalışanı katılmıştır. Katılımcılara uygulanan Maslach Tükenmişlik Ölçeğinde yer alan üç boyut katılımcıların demografik özellikleri doğrultusunda analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucuna göre tükenmişliğin alt boyutlarından olan duygusal tükenme ile sağlık çalışanlarının demografik özellikleri arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır. Duyarsızlaşma alt boyutu ile cinsiyet, çalışma şekilleri, çalıştıkları kurum, çocuk sayısı, mesleki kıdem ve yaşları arasında anlamlı farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Kişisel başarı alt boyutu ile cinsiyet, çalıştıkları bölüm, çalıştıkları kurum, çocuk sayısı, haftalık çalışma süresi, mesleki kıdem ve yaşları arasında farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların tükenmişlik alt boyutları ile eğitim durumu ve medeni durumları arasında herhangi bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
419 healthcare professionals participated in the study to determine the level of burnout of radiology professionals. Three dimensions in the Maslach Burnout Scale applied to the participants were analyzed according to the demographic characteristics of the participants. According to the results of the research, no significant difference was found between the demographic characteristics of healthcare workers and emotional exhaustion, which is one of the sub-dimensions of burnout. With the desensitization sub-dimension; it has been determined that there is a significant difference between gender, working styles, the institution they work for, number of children, professional seniority and ages. It was also determined that there is a difference between the personal success sub-dimension and gender, department they work in, the institution they work for, the number of children, weekly working time, professional seniority and ages. It has been determined that there is no difference between the burnout sub-dimensions of the participants and their educational and marital status. Suggestions were made as reported by the findings of the research.