Manuel Garcia'nın tril egzersizlerinin Türk Halk Müziği Yozgat Sürmelisi türküsündeki hançere tekniğinin gelişimine etkisi
The effect of Manuel Garcia's trile exercises on the improvement of the throat tecnique in Turkish Folk Music song 'Yozgat Sürmelisi'
  1. Tez No: 657154
  2. Yazar: KEMAL AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. İSMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu bir ar-ge (araştırma-geliştirme) araştırmasıdır. Araştırmanın uygulama bölümünde, tek gruplu öntest-sontest modeli uygulanmıştır. Örneklem olarak bir adet Yozgat yöresi türküsü seçilmiştir. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalında, Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümünde, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Bölümünde ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Bölümünde, batı müziği ses eğitimi alanında eğitim alan öğrenciler üzerinde yapılan uygulamalarda, öğrencilerin, aldıkları batı müziği eğitimi çerçevesinde Türk Halk Müziği hançere hareketlerine yatkınlıkları olmadığı saptanmıştır. Buradan hareketle araştırmada; batı müziği ses eğitimi uygulamalarında, İç Anadolu Türküleri'nin yöresel tavırlarına en yakın biçimde seslendirilmesine yönelik bir eğitim modeli geliştirerek uygulamadaki etkinlik düzeyini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın amacına ulaşabilmesi için öncelikle batı müziği ses eğitimi alan öğrencileri içeren bir çalışma grubu oluşturulmuş ve uygulama öncesi Türk Halk Müziği hançere tekniklerine yatkınlıkları, uzman değerlendirmeleri ile saptanmıştır. Bu puanlamalar sonucunda hançere hareketlerini (tril), aldıkları eğitimin bir sonucu olarak vibratoya yakın bir ses değişimi ile yapmaya ve opera stilinde ses ürettikleri görülmüştür. İkinci aşamada, örneklemde yer alan Yozgat Yöresi türküsünün yöresel tavırna uygun olarak söylenebilmesi için Manuel Garcia' nın“Art of Singing”kitabındaki tril egzersizleri kullanılarak bir öğretim modeli geliştirilmiştir. Seçilen bu egzersizler, çalışma grubuna uygulanmış ve uygulama sonrasında hançere hareketini yapabilme düzeyleri tekrar uzman değerlendirmesine sunulmuştur. Neticeten, çalışma grubunun seçilen egzersizlerin tatbî ki çerçevesinde uygulama öncesi ve sonrası türkü içerisindeki hançere farkındalıkları ve uygulama seviyeleri karşılaştırıldığında, anlamlı bir gelişme sağladıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This is a Research and Development (R&D) research. The method called pretest-posttest was used in the part concerning the application of the research. A Turkish folk-song from the region of Yozgat has been chosen as a sample. A research conducted on students students from Gazi University's Faculty of Teaching Fine Arts of the Music Teaching department, Ankara's Hacettepe University's State Conservatory Opera Studies and from University of Istanbul State Conservatory's Opera Studies, whom studied western voice training, found out that they were not used to Turkish folk-music larynx movements. Following this research, studies concerning western voice training aimed to create a new educational model, who would help students to better voice central anatolian folk-songs, which would improve the application side of the concerned studies. First things first, in order for the research to achieve its goal, a working group of students (from western voice training studies) was formed. Then, their level of control over their larynxes to voice turkish folk-songs was evaluated by experts. After the measurements, it was found out that the students (due to their education) did move their larynxes by a changing voice close to a vibrato, and that they produced sound with a style used in opera. Secondly,in order to help students to better voice the sampled song we mentioned earlier, a new model of education was developed using the larynx training methods found in Manuel Garcia's book called ''Art of Singing''. The chosen exercises were applied by the working group, and their levels of control over their larynxes were re-measured by the group of experts. In the end, it was observed that the students (from the working group) who did apply the exercises mentioned earlier, did greatly improve their control over their larynxes needed for the voicing of turkish folk-songs.