Kur'an kıssalarında kadın fiğürleri
Women's figures in the Qurians
  1. Tez No: 657158
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ŞİMŞİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın konusu Kur'an Kıssaları ve Kur'an Kıssalarındaki kadın figürleridir. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak kavramlar ele alınmıştır. Kıssa kavramının lügavi ve terim anlamına, geçmiş peygamberler ve toplumlarla ilgili kıssalara, Kur'an kıssalarının kaynağı noktasında kıssaların Kur'an kaynaklı tarihi bir gerçeklik olup mitoloji olmadığı yönünde bilgilere, kıssalarda kastedilen amaç ve gayelerden Hz. Peygambere ve insana yönelik amaçlara, Kur'an kıssalarının Yahudi ve Hıristiyan kaynaklı olduğu yönündeki iddialara cevap için Kur'an İsrailiyat ilişkisine yer vererek birinci bölüm tamamlandı. İkinci bölümde Kur'an Kıssalarına konu olan kadınların hayatlarının bütünüyle değil öne çıkan bir ya da birkaç yönleriyle, onlardan çıkarılacak derslerden bahsedildi. Bu kadınlardan Hz. Adem'in eşi(Havva)'ni insanlığın ilk annesi, Hz. İbrahim'in eşi(Hacer)'ni teslimiyetin adı, Hz. Nuh ve Hz. Lut'un eşlerini, peygamber olan eşlerini inkâr eden kadınlar olarak, Firavun'un eşi(Asiye bint Müzahim)'ni cennet kadını, Sebe Melikesi Belkıs'ı hakikate gönlünü açan melike, Hz. Meryem'i mabede adanmış bir hayat, Mücadile(Havle binti Salebe)'yi mücadele eden, Hz. Peygamber'in eşi(Aişe)'ni Peygamber'in Hümeyra'sı olarak inceledik.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is the stories and the female figures in the Tales of the Quran. Our study consists of two parts. In the first chapter, concepts from the stories discussed in a broad sense. The meaning of the concept of the story taken into account in both lexical and term meanings. The stories about the past prophets and societies, the source of the stories of the Qur'an, whether the stories are historical reality originating from the Qur'an and not mythology has given place in the first chapter. The purposes of the stories and specific purposes meant in the stories which are dedicated to the prophet and humanity also discussed. The first chapter was completed by including the relationship between the Qur'an and Israelite in order to refute the claims that the stories of the Qur'an originate from Jews and Christians. In the second part, the lessons to be learned from the stories of women who are subjects of the Qur'anic Stories mentioned, not sampling their whole lives, but one or several prominent aspects from them. Of those women, Adam's wife, (Eve) as the first mother of humanity, Abraham's wife (Hagar) as the name of the submittance, wives of the prophets Noah and Lut as women who deny their prophet spouses, Pharaoh's wife (Asiyah bint Mudahim) as the woman of heaven, Balqis the Queen of Saba as the queen who opens her heart to the truth, Mary as a life dedicated to the temple, Mujadilah, (Havlah bint Salaba) as the one who struggled, Prophet's wife (Aisha) as Humayrah of the Prophet have studied.