Kur'an kıssalarında kadın karakteri
The character of women in the stories of the Qur'an
- Tez No: 869569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMAD ALAHMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kur'an-ı Kerim'deki kadın karakterleri incelemek, türlerini, modellerini, yapılandırma biçimlerini ve dilsel özelliklerini analiz etmektir. Araştırmanın başında, sanatsal anlatımının sözlük anlamı verildikten sonra terim olarak tanımlanmış sonra da Kur'an'daki kıssalar ele alınmıştır. Bu kıssalarda yer alan karakterler, öne çıkan edebi ve sanatsal ifade unsurları ve bu kıssaların iman, tövbe, sabır, şükür, doğruluk, adalet, hikmet gibi değerleri Müslümanlara ulaştırmadaki rolü üzerinde durulmuştur. Sonra, kadınlara dair bir tanım sunulmuş, genel özellikleri ve hayattaki önemleri vurgulanmıştır. Ayrıca Kur'an'daki kadın karakterler detaylı bir şekilde incelenmektedir. İlk olarak,“karakter”ve sanatsal anlatıdaki boyutları, Kur'an'daki karakterlerin temel unsurları tanımlanmaktadır. Ardından, sanatsal anlatıdaki karakter türleri ve Kur'an'daki kadın karakterlerin; ana, yardımcı ve figüran karakterler olarak çeşitliliği ele alınmıştır. Kur'an'daki kıssalarda yer alan kadın karakterlerin örnekleri incelenmektedir. Bu örnekler arasında anne, eş, âşık kadın, lider ya da yönetici kadın, bilge kadın, sapkın kadın, kız kardeş ve kız gibi modeller yer almaktadır. Araştırmada, Kur'an'daki kadın karakterlerin yapısı da analiz edilmektedir. Bu bağlamda, betimleme, haber verme ve diyalog gibi unsurların karakter inşasındaki rolü üzerinde durulmaktadır. Son olarak, dil açısından işaretlerin karakter inşasındaki rolü ele alınmaktadır. Kadın karakterlerin isimlendirilmesi veya isimsiz bırakılması ve bunun her birinin Kur'an'daki kadın hikâyelerinde ne anlama geldiği analiz edilmektedir. Bu araştırmada ulaşılan bazı önemli sonuçlar şunlardır: Kur'an, çeşitli kadın karakterleri sunmakta ve bu karakterlerin özelliklerini açıklamaktadır. Kur'an, iyi ve kötü kadın karakterleri birbirinden ayırarak her birinden çıkarılacak dersleri vurgulamaktadır. Kur'an'daki kadın karakterler: ana, yardımcı ve figüran karakterler olarak çeşitlilik gösterir. Kur'an'daki kadın karakterler, Müslüman toplumu doğru yola yönlendirmede önemli bir rol oynar.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the female characters in the Quran, analyzing their types, models, construction methods, and linguistic features. The study begins by defining the concept of artistic narration and the term“character”within this context. It then presents a comprehensive definition of women, highlighting their significance and general characteristics. The thesis embarks on a detailed examination of Quranic female characters. It identifies the fundamental elements of characters, explores the various types of characters, and analyzes the diversity of these characters as main, supporting, and minor figures. Examples of female characters are meticulously scrutinized, encompassing various models such as mothers, wives, lovers, leaders, scholars, deviant women, sisters, and daughters. The construction of these characters is also dissected, delving into the role of descriptive, informative, and dialogue elements. The linguistic aspects of character construction are investigated, particularly the implications of naming or omitting female characters in Quranic narratives. The Quran distinguishes between good and bad female characters and emphasizes the lessons to be learned from each of them. Female characters in the Quran vary as main, supporting and extra characters. Female characters in the Quran play an important role in guiding the Muslim society to the right path.