Fikstür ve aparatların yazılım otomasyonunun talaşlı imalat yapan bir firmada uygulaması
Automation of fixtures and apparatuses through software implementation in a manufacturing company
  1. Tez No: 657193
  2. Yazar: MUHAMMED DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ CENK BAYRAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Seri üretim yapan talaşlı imalat fabrikalarında zamanı etkili ve verimli kullanmak çok önemli bir yere sahiptir. Üretimi yapılan parçaların imalinden lojistiğine kadar olan süreçteki verimsizliklerin ortadan kaldırılması durumunda, zaman etkili ve israf edilmeden kullanılmış olacaktır. Böylece müşterinin ihtiyaçlarına en kısa sürede yanıt verilmiş olacak, birim sürede gerçekleştirilen iş miktarı artacak ve günümüzde eksikliği hissedilen kalifiye personel ihtiyacının sağlanması için personellere eğitim verilecek, pratik yaptırılacak zaman dilimleri ortaya çıkacaktır. Talaşlı imalat esnasında kullanılan ekipmanların doğru yerde doğru şekilde konumlanmış olması; bunları kullanacak personelin konumlu yerlerinden doğru şekilde alıp işini tamamladığında doğru şekilde bırakması, bir sonraki kullanımda zaman kaybı yaşanmaması adına çok önemlidir. Gerek personelin eğitim eksikliği, gerekse de iş aciliyetinden dolayı yardımcı ekipmanların konumlu yerlerinden başka yerlere bırakılması, ihtiyaç durumunda bu yardımcı ekipmanların geç bulunmasına ya da bulunamamasına sebep olmakla birlikte bunların aranması esnasında fabrika içerisinde iş sağlığı güvenliği açısından da bir risk meydana gelmektedir. Bu çalışmada, Eskişehir ilinde havacılık sektörüne talaşlı imalat alanında hizmet veren bir firmada imalat esnasında kullanılan fikstür ve yardımcı ekipmanların takibinin bir otomasyon sistemi aracılığıyla kontrolü ele alınmıştır. Kullanılan bu yazılım sistemiyle elde edilen verim artışı hesaplanmış, ekipmanların izlenebilirliği sağlanarak ve firma genelinde kare kodlar aracılığıyla yapılacak uygulamalara zemin hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Using time effectively and efficiently is very important in machining plants. In case the inefficiencies in the process from the manufacturing unit to the logistics unit are eliminated, the time will be used effectively and without waste. Thus, the needs of the customer will be responded to as soon as possible, the amount of work done per unit time will be increased, and the staff will be trained to provide qualified personnel to industry sector. Locating used equipment during machining process to the right places is very important for the personnel who will use next time. In this case staff will not waste time. If auxiliary equipment are positioned differently its locations, it causes delays in the workplace and risks in terms of occupational health and safety. In our study, the control of the fixtures and auxiliary equipment used during manufacturing in a company working in the field of machining for the aviation industry in Eskişehir will be discussed through an automation system. With this software system to be used, the increase in efficiency will be calculated, the traceability of the equipment will be provided and it will form the basis for the applications to be made through the QR codes within the company.