Yakıt pili sistemlerinde güç verimliliğini artırmak için maksimum güç noktası takip algoritmasına yönelik yeni bir yaklaşım
A new approach for maximum power point tracking algorithm to increase the power efficiency in fuel cell system
  1. Tez No: 657210
  2. Yazar: MOHAMED FOUZI MOHAMED BEN OUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBABA HANÇERLİOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Geleneksel elektrik üretim sistemlerinde, yakıttaki enerjiyi elektriğe dönüştürmek için ilk olarak yanma reaksiyonları kullanılır. Bu çalışmada, yakıt hücresi kontrolü ve yakıt hücresinin kontrolü için yeni bir algoritma yaklaşımı incelenmiştir. Yanma reaksiyonunun verimli bir şekilde gerçekleşmesi için yakıt ve oksitleyici iyice karıştırılmalıdır. Bundan sonra, elektrik enerjisi üretilinceye kadar bir dizi ara işlem gereklidir. Her bir ara işlem enerji kaybına neden olur, dolayısıyla verimlilik düşer. Bir yakıt pilinde, yakıtın enerjisini doğrudan elektrik enerjisine dönüştürmek mümkündür. Yakıt ve oksitleyici farklı bölmelerde bulunur ve geleneksel üretim sistemlerinden farklı olarak birbirine karışmaz. Birleşmeleri ancak bu bölmeler arasında iyon ve elektron transferiyle gerçekleşebilir. Yakıt pili, yakıtın enerjisini doğrudan elektrik enerjisine, elektrokimyasal reaksiyon yoluyla dönüştürür. Harici yakıt (anot tarafı) ve oksitleyici (katot tarafı) ile elektrik üretir. Bunlar bir elektrolit / elektrot ünitesinde reaksiyona girer. Genelde, reaksiyon ürünleri hücreyi terk ederken, reaksiyona girecek olanlar hücre içine girer. Yakıt pilleri, gerekli yakıt ve oksitleyici akışı sağlandığı sürece süresiz olarak çalışabilir. Bu tezde, enerji üretimi için, Fotovoltaik ve yakıt pilinden oluşan hibrit modeli kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER:Yakıt pili, simülasyon, akış hızı,güç verimliği
Özet (Çeviri)
Conventional electricity generation systems first use the combustion reaction to convert the energy in the fuel into electricity. In this study, a new algorithm approach for fuel cell control and fuel cell control is investigated. For the combustion reaction to take place efficiently, the fuel and the oxidizer must be thoroughly mixed. After that, a series of intermediate processes are required until electrical energy is generated. Each intermediate process causes energy loss, thus decreasing efficiency. In a fuel cell, it is possible to convert the energy of the fuel directly into electrical energy. The fuel and the oxidizer are located in different compartments and do not mix unlike conventional production systems. Their union can only occur by ion and electron transfer between these compartments. The fuel cell converts the energy of the fuel directly into electrical energy through an electrochemical reaction. It generates electricity with external fuel (anode side) and oxidizer (cathode side). These react in an electrolyte / electrode unit. Generally, reaction products leave the cell while those who will react enter the cell. Fuel cells can operate indefinitely as long as the required flow of fuel and oxidizer is provided. In this thesis the hybrid model that consist of Photovoltaic and fuel cell are used to generating the energy. KEYWORDS: Fuel cell, simulation, flow rate,power efficiency