Atınova tarım işletmesinde kuraklığın buğday verimine etkisi
The effect of drought on wheat yield in Altinova farm
- Tez No: 657212
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KODAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Altınova Tarım İşletmesinde kuraklığın buğday verimine olası etkilerinin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Aquacrop bitki simülasyon modeli ve uzaktan algılama verileri kullanılarak yürütülmüştür. Materyal olarak; 40 nolu parsele ait toprak özellikleri, 40 nolu parselin 2000-2010 yılları arasında buğday verim değerleri, iklim verileri, NDVI, LST ve 2019 yılında TSM cihazı ile ölçülmüş uzaktan algılama verileri kullanılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında bezostaja ve bayraktar buğday çeşitleri için 2003-2010 yılları arasındaki veriler kullanılarak Aquacrop modelinin kalibrasyon ve tahmin kabiliyetleri belirlenmiştir. İkinci kısımda; Landsat 5 uydu görüntüleri kullanılarak NDVI ve LST görüntüleri oluşturularak kuraklık ve verim değerleri ile bağlantısı incelenmiştir. Üçüncü kısımda; TSM cihazı ile ölçümler alınarak toprağın 110 cm derinlikteki nem hacim yüzdeleri hesaplanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre Aquacrop bitki büyüme modelinin tahmin ettiği buğday verim değerleri ile gerçek verim değerleri birbirine yakın bulunmuştur (belirtme katsayısı: 0.89). Uzaktan algılama değerlerinin verdiği sonuçlara göre minimum NDVI değeri 0.13 olarak kuraklığın yaşandığı ve verimin en düşük olduğu 2008 yılının Haziran ayında ve maksimum NDVI değeri ise 0.51 olarak 2005 yılının Mayıs ayında tespit edilmiştir. Maksimum LST değeri 44.9 °C olarak kuraklığın başlandığı 2007 yılının Temmuz ayında ve minimum değer ise 26.8 °c ile 2010 yılının Temmuz ayında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the possible effects of drought on wheat yield in Altınova farm affiliated to the General Directorate of Agricultural Enterprises. The research was carried out using the Aquacrop plant simulation model and remote sensing data. As the material; Soil properties of parcel no 40, wheat yield values of parcel no 40 between 2000-2010, climate data, NDVI, LST and soil moisture content data measured with TSM in 2019 were used. In the first part of the study, the calibration and prediction capabilities of the Aquacrop model were determined by using the data between 2003 and 2010 for bezostaja and Bayraktar wheat varieties. In the second part; By using Landsat 5 satellite images, NDVI and LST images were created and its relation with drought and yield values was examined. In the third part; Moisture volume percentages of the soil at a depth of 110 cm were calculated by taking measurements with the TSM device. According to the results of the study, the wheat yield values predicted by the Aquacrop plant growth model and the actual yield values were found to be close to each other (coefficient of determination: 0.89). According to the results of remote sensing values, the minimum NDVI value was determined as 0.13 in June 2008, when drought was experienced and the yield was the lowest, and the maximum NDVI value was 0.51 in May 2005. In July 2007, when the drought started, the maximum LST value was found to be 44.9 ° C and in July 2010 the minimum value was found to be 26.8 ° C.