Türkiye'de sürdürülebilir hastane uygulamalarında karşılaşılan engellerin belirlenmesi
Identifying bariers to sustainable hospital implementations in turkey
  1. Tez No: 657233
  2. Yazar: ARZU DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANİYE KARAMAN ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Doğal kaynakların sınırlı ve tükenme riskiyle karşı karşıya olması, iklim değişikliklerinin yaşanması gibi çevresel sorunların artması nedeniyle küresel olarak sürdürülebilirlik ve çevrenin korunması konularına önem verilmektedir. Sağlık yapılarının çevre kirliliğine neden olan en büyük sektörlerden biri olması ve gün boyu kesintisiz kullanılmasından dolayı sürdürülebilir hastane standartlarının incelenmesi önem taşımaktadır. Türkiye'de inşaat sektöründe sürdürülebilir yapı uygulaması hız kazanmış, ancak sağlık sektöründe yeterli seviyeye ulaşılamamıştır. Ülkemizde yeşil bina sertifikası alan hastane yapılarının diğer yapı türlerine göre az olduğu görülmektedir. Bu çalışmada yerel ölçekte sürdürülebilir hastane uygulamalarında karşılaşılan engellerin belirlenmesi ve bu engellere karşı çözüm önerilerinin getirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında T.C. Sağlık Bakanlığı'nın 2012'de getirmiş olduğu LEED sertifikası alma zorunluluğu esas alınarak LEED for Healthcare v3 sertifikasına sahip olan yedi hastane incelenmiştir. İlk olarak LEED sertifikasına yönelik yapılan değerlendirmelerde her bir kategori özelinde puan alınamayan ve düşük puan alınan kriterler belirlendikten sonra hastanelerin mimari proje ofisleri ve yeşil bina değerlendirme ofislerinden uzman kişiler ile yüz yüze görüşmeler yapılmış ve bu kriterlere yönelik engeller tespit edilmiştir. İkinci olarak hastane projesinde deneyimi bulunan paydaşlara bir anket uygulanarak sürdürülebilir hastane uygulamalarında karşılaşılan engelleri değerlendirmeleri istenmiştir. Yapılan ankette engeller literatür esas alınarak ekonomik engeller, bilgi ve farkındalık engelleri, malzeme ve pazar engelleri, organizasyon engelleri ve kurumsal engeller olarak gruplandırılmıştır. Anket sonucu toplanan veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda Türkiye'de farkındalık ve eğitim engelleri ile kurumsal engellerin sürdürülebilir hastane uygulamalarında karşılaşılan en önemli engelleri oluşturduğu sonucuna varılmış ve belirlenen engellere yönelik öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increase of environmental problems such as limited natural resources, the risk of resource extinction and climate changes, the importance is given to sustainability and environmental protection globally. Health buildings are one of the largest sectors that cause environmental pollution, which is significant to examine green hospital standards. Sustainable construction implementation in Turkey has gained momentum, but not enough levels have been reached in the health sector. Hospital buildings that receive sustainability certificates are few. This study aims to identify environmental barriers encountered in green hospital design at the local scale and to offer solutions against these barriers. Seven hospitals with LEED for Healthcare v3 certification were examined in the scope of the study on the based on the obligation to get the LEED certificate required by the T.C. Ministry of Health from 2012. Firstly, the non-scoring criteria for different environmental impact categories were determined in the evaluation of LEED for each hospital. As a result of face-to-face interviews with experts from the architectural project and environmental assessment offices involved in the construction of these hospitals, barriers to these non-scoring were identified. Secondly, a questionnaire on barriers was applied to the stakeholders who have experience in hospital projects. The collected data was analyzed using the SPSS program. As a result of the study, knowledge/awareness and institutional barriers were identified the prominent barriers to sustainable hospital implementations in Turkey. Suggestions were given for these identified barriers.