Analyzing developer contributions using artifact traceability graphs
Yapı izlenebilirlik çizgeleri kullanarak geliştirici katkılarını analiz etme
- Tez No: 657234
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yazılım yapıları geliştirme sürecinin yan ürünleridir. Geliştiriciler projenin hayat döngüsü boyunca kaynak dosyaları ve hata raporları gibi farklı yapılar üretirler. Biz yazılım geliştirme ve işbirliği araçlarındaki veriyi kullanarak, yapılar ve aralarındaki bağlantılar ile yapı izlenebilirlik çizgeleri oluşturduk. Geliştiriciler bir yazılım projesini geliştirme ve sürdürme sürecinde kullanılan asıl kaynaktırlar. Geliştiriciler projelerin bilgisine sahip oldukları için geliştirici devri yazılım projeleri için kritik bir risktir. Bazı geliştiriciler farklı bakış açılarından proje için değerli ve vazgeçilmez olabilir. Onlar projenin anahtar geliştiricileridir ve onları belirlemek yönetimsel kararlar için çok önemlidir. Anahtar geliştirici olsun veya olmasın, geliştiriciler projeden ayrıldığında işleri başka geliştiricilere aktarılmalıdır. Bütün geliştiriciler çalışmaya devam etse bile, geliştiriciler arasındaki bilgi dağılımı dengesiz olabilir. Bilgi dağılımını değerlendirmek gelecekteki problemler için erken bir uyarı olabileceğinden önemlidir. Biz anahtar geliştiricileri belirlemek, ayrılan geliştirici yerine geliştiriciler önermek ve takımdaki bilgi dağılımını değerlendirmek için yapı izlenebilirlik çizgeleri üzerinde algoritmalar kullandık. Hadoop, Hive, Pig, HBase, Derby ve Zookeeper isimli altı açık kaynak proje ile deneyler yaptık. Sonrasında, anahtar geliştiricileri tanımlamada %98'e varan, ayrılan geliştiriciler için geliştirici önermede %91'e varan doğrulukta sonuçlar elde ettik ve bilgi dağılımı için kullandığımız etiketler %94'e varan oranda temel yöntem ile uyumlu çıktı.
Özet (Çeviri)
Software artifacts are the by-products of the development process. Throughout the life cycle of a project, developers produce different artifacts such as source files and bug reports. To analyze developer contributions, we construct artifact traceability graphs with these artifacts and their relations using the data from software development and collaboration tools. Developers are the main resource to build and maintain software projects. Since they keep the knowledge of the projects, developer turnover is a critical risk for software projects. From different viewpoints, some developers can be valuable and indispensable for the project. They are the key developers of the project, and identifying them is a crucial task for managerial decisions. Regardless of whether they are key developers or not, when developers leave the project, their work should be transferred to other developers. Even though all developers continue to work on the project, the knowledge distribution can be imbalanced among developers. Evaluating knowledge distribution is important since it might be an early warning for future problems. We employ algorithms on artifact traceability graphs to identify key developers, recommend replacements for leaving developers and evaluate knowledge distribution among developers. We conduct experiments on six open source projects: Hadoop, Hive, Pig, HBase, Derby and Zookeeper. Then, we demonstrate that the identified key developers match the top commenters up to 98%, recommended replacements are correct up to 91% and identified knowledge distribution labels are compatible with the baseline approach up to 94%.