Kompozit balsa yapıların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of composite balsa structures
- Tez No: 657236
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN TEMİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, farklı konfigürasyonlarda üretilen bio çekirdekli sandviç kompozit yapıların mekanik özellikleri deneysel ve nümerik olarak araştırılmıştır. Çekirdek elemanda 4, 6, 8 ve 10 mm kalınlıklardaki balsa odunları kullanılmıştır. Sandviç yapının alt ve üst yüzeylerinde [0º], [0/90º] ve [±45º] fiber oryantasyon dilimlerinde, 8 ve 12 tabakalı cam elyaf/epoksi kompozitler kullanılmıştır. Vakum infizyon yöntemi ile üretilen sandviç yapıların dış yüzey fiber dizilimi değişimi ile birlikte tabaka sayısı ve çekirdek kalınlığı artışının eğilme, darbe ve basma dayanımı üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, sandviç numunelere üç nokta eğilme, düşük hızlı darbe ve kenar basma testleri uygulanmıştır. ASTM C-393 standardına uygun olarak gerçekleştirilen üç nokta eğilme testi sonucu maksimum hasar yükü, yüzey gerilmesi ve çekirdek kayma gerilmesi değerleri belirlenmiştir. ANSYS paket programında oluşturulan sonlu elemanlar modeli ile deneysel ve nümerik veriler karşılaştırılmıştır. Düşük hızlı darbe deneyinde 15, 30, 45 ve 60 J enerji değerinde testler gerçekleştirilmiştir. Darbe enerjisi artışına bağlı olarak maksimum temas kuvveti, deplasman ve absorbe edilen enerji değerleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Kenar basma testleri ASTM C-364 standartına uygun olarak yapılmıştır. Elde edilen maksimum hasar yükü ve basma gerilmesinin belirlenen sandviç paramatrelerine göre değişimleri incelenmiştir. Her üç test sonucunda hasarlı numuneler görüntülenmiş, balsa odunu ve kompozit elemanda oluşan hasar tipleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanical properties of the bio-core sandwich composite structures produced in different configurations were investigated experimentally and numerically. Balsa woods of 4, 6, 8 and 10 mm thickness are used in the core element. Glass fiber / epoxy composites with 8 and 12 layers were used in [0], [0/90º] and [± 45º] fiber orientation slices on the top and bottom surfaces of the sandwich structure. The effects of the increase in the number of layers and core thickness together with the outer surface fiber orientation change of the sandwich structures produced by vacuum infusion method on the bending, impact and compression strength were investigated. For this purpose, three point bending, low velocity impact and edge compression tests were applied to the sandwich samples. The maximum damage load, surface stress and core shear stress values were determined as a result of the three point bending test performed in accordance with the ASTM C393 standard. Experimental and numerical data were compared with the finite element model created in the ANSYS program. In the low velocity impact test, tests with energy values of 15, 30, 45 and 60 J were carried out. Depending on the increase in impact energy, the values of maximum contact force, displacement and absorbed energy were examined comparatively. Edge compression tests were carried out in accordance with ASTM C364 standard. Variations of the obtained maximum damage load and compression stress according to the determined sandwich parameters were examined. Damaged samples were imaged in all three tests, Damage types in balsa wood and composite element were determined.