İlkokul öğrencilerinin okur benlik algısı ve okuma motivasyonunun okuma kaygısı ile ilişkilerinin incelenmesi
Examining the relationship of primary school students' reader self-perception and reading motivation with their reading anxiety
- Tez No: 657252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KUŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuma kaygısının, okur benlik algısı ve okuma motivasyonu ile ilişkisinin bir model kapsamında incelenmesidir. Araştırmanın amacına ulaşmak için ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 220 (%47,9) erkek öğrenci, 239 (%52,1) kız öğrenci olmak üzere 459 ilkokul dördüncü sınıfı öğrencisi katılmıştır. Verilerin toplanabilmesi için“Kişisel Bilgiler Formu”,“Okuma Kaygısı Ölçeği”,“Okur Benlik Algısı Ölçeği”ve“Okuma Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler sıralanıp tasnif edildikten sonra model analiz edilmiştir. Analiz sürecinde bilgisayar destekli istatistik paket programından yararlanılmış ve bu programda yol analizi yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda Ki-Kare/Serbestlik Derecesi (χ² / sd), 2.47; RMSEA değerleri .06 olduğu; Ki-Kare değerinin 5'den küçük ve RMSEA değerlerinin .08'ten küçük olduğu belirlenmiştir. Okur benlik algısı değişkenlerinden okuma yetkinlik benlik algısının okuma kaygısında doğrudan, anlamlı ve negatif yönde yordayıcı etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Okur benlik algısı değişkenlerinden okuma tutumu benlik algısının öğrencilerin okuma kaygısında doğrudan, negatif ve anlamlı bir şekilde yordayıcı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Okur benlik algısı değişkenlerinden okuma güç benlik algısının öğrencilerin okuma kaygısında doğrudan, negatif ve anlamlı bir şekilde yordayıcı etkisinin olduğu belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca, okuma güç benlik algısının öğrencilerin okuma kaygısını açıklayan en güçlü değişken olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Okur benlik algısı değişkenlerinden okuma yetkinlik benlik algısının okuma motivasyonunda doğrudan, anlamlı ve pozitif yönde yordayıcı etkisinin olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçları, alan yazındaki diğer araştırma sonuçları ve değişkenlerin kuramsal bilgileri ile birlikte değerlendirilerek tartışılmıştır. Elde edilen sonuçlara dayanarak, eğitimcilere ve araştırmacılara yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between fourth-grade primary school students' reading anxiety and their reader self-perception and reading motivation within a model. To achieve this purpose, the correlational survey model was employed. The study was participated in the total of 459 fourth-grade primary school students, including 220 (47.9%) boys and 239 (52.1%) girls. The study data were collected using a“Personal Information Form”, the“Reading Anxiety Scale”, the“Reading Self-Concept Scale”, and the“Motivation for Reading Questionnaire”. The model was analyzed after the collected data were sorted and classified. In the analysis process, computer aided statistics package program was used and path analysis method was used in this program. As a result of the analysis, Chi-Square / Degrees of Freedom (χ² / df), 2.74; RMSEA values are .06; It was determined that Chi-Square value was less than 5 and RMSEA values were less than .08. The perception of ability in reading, which is one of the variables of the reader self-perception, was found to have a direct, significant, and negative predictive effect on reading anxiety. The attitudes towards reading, which is another variable of reader self-perception, had a direct, significant, and negative predictive effect on students' reading anxiety. The perception of difficulty with reading, a variable of reader self-perception, had a direct, significant, and negative predictive effect on students' reading anxiety, as well. Moreover, the perception of difficulty with reading was found to be the strongest variable that explained the reading anxiety of students. The perceptions of ability in reading, one of the variables of reader self-perception, had a direct, significant, and positive predictive effect on reading motivation. The findings of the study were discussed in line with the research results in the literature and the theoretical grounds of the variables. Based on the results of the study, some recommendations for educators and researchers were developed.