Kemal İlerici'nin obua ve piyano için yazdığı 'Maya' adlı eserin yapısal ve eğitsel açıdan incelenmesi
Structural and educational analysis of Kemal İlerici's work named 'Maya' written for oboe and piano
- Tez No: 657254
- Danışmanlar: PROF. ERDAL TUĞCULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın konusunu Kemal İlerici'nin Türk Halk Müziği'nde bir uzun hava türü olan mayadan esinlenerek obua ve piyano için yazmış olduğu“Maya”adlı eserin yapısal ve eğitsel açıdan incelenmesi oluşturmaktadır. İlgili literatür tarandığında, İlerici'nin dörtlü armoni sisteminin ve bazı eserlerinin incelendiği çalışmalara rastlanılmakla birlikte,“Maya”adlı eserin ele alındığı bir çalışmaya rastlanılmamışır. Durum tespitine dayalı nitel bir çalışma olan bu araştırmada betimsel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılmıştır. Doküman inceleme yoluyla literatür taranmış, analiz yöntemiyle ise“Maya”adlı eser incelenmiş, makamsal, form, armonik ve eğitsel açıdan çözümlenerek yorumlanmıştır. Eserde yapılan analizler ve elde edilen veriler sonucunda, Hüseyni makamının dizi dışı sesler ve makam geçkileriyle detaylı bir şekilde işlenildiği, eser biçiminin geleneksel maya türü ve genişletilmiş üç bölümlü şarkı formu ile benzerlikler gösterdiği, piyano partisinin bazı kısımlarında kullanılan notaların yoğunluğu nedeniyle akorlarda duyum olarak sert etki bıraktığı izlenmiştir. Eğitsel açıdan ise; obua partisinin teknik ve müzikal boyutları ana hatlarıyla ele alınmış, uzun notalar üzerinde diyafram destekli doğru alınmış bir nefes, nefesin yetmemesi durumunda ise nefes çevirme, uzayan sesler üzerinde vibrato, bağlı çalma teknikleri ve otuz ikilik, altmış dörtlük notaların seslendirilebilmesi için hızlı çalım teknikleriyle ilgili yeterli düzeyde altyapıya sahip olunması gerektiği sonuçlarına varılmış, gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The topic of this research is the structural and educational analysis of Kemal İlerici's work named“Maya”, which he wrote for oboe and piano, inspired from the maya, a non-metric folk song genre in Turkish Folk Music. When the relevant literature was scanned, as well as studies of İlerici's quaternary harmony system and some of his works have been found, there has been no study of the work called“Maya”. Descriptive research methods and techniques were used in this research, which is a qualitative study based on due diligence.The literature was scanned through the document review, the work named“Maya”was examined by the analysis method, from the point of makam, form, harmonic and educational were solved and interpreted. As a result of performed analysis and datas obtained in the work, it was concluded that the Hüseyni makam was processed in detail manner with out of scale sounds and makam alterations, the form of the work showed similarities with the traditional maya genre and extended three-part song form, because of the intensity of the notes used in some parts of the piano party, it has been observed that the chords have a harsh effect as a sensation. In terms of educational; technical and musical dimensions of the oboe party was handled with outlines. It has been concluded that there should be owned sufficient framework, a correct taken breath with diaphragm support on long notes, breath spinning in case of insufficient breathing, vibrato on elongating sounds, legato playing techniques and in order to play thirty-two and sixty-four notes related to fast playing techniques. Based on the results, necessary recommendations were made.