Kemal İlerici hayatı, eserleri ve müzikolojiye katkıları
Kemal İlerici his life, works and contributions to musicology
- Tez No: 94313
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERTUĞRUL BAYRAKTARKATAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Etnomüzikoloji ve Folklor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
11 ÖZET Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ankara Devlet Konservatuvan Müzikoloji Bölümü Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dah'nda yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışmada Kemal İlerici, hayatı, eserleri ve müzikolojiye katkıları incelenmektedir. Kemal İlerici (1910-1986), yıllarca müzik öğretmeni olarak çalışmasına karşın, Türk müziğiyle ve Türkiye'nin çoksesli ulusal müziğinin oluşturulmasıyla ilgili, incelenmeye değer çalışmalar yapmış bir müzik adamıdır. Elinizdeki incelemede İlerici'nin çalışmaları tüm yönleriyle ele alınmaktadır. Bu amaçla İlerici'nin Türk müziği makamlarından yola çıkarak ortaya koyduğu sisteminin bir özetine yer verilmiş, ayrıca İlerici'nin ve öğrencilerinin eserlerinden oluşturulan bir örneklemin analizi yapılarak, söz konusu sistemin uygulamadaki sonuçlan da değerlendirilmiştir. İncelemelerin sonucunda, İlerici'nin Türk müzikoloj isine başlıca katkılarının şunlar olduğu saptanmıştır: a. Türk müziği makamlarının analizlerini yapmış, bunlardan yola çıkarak bir armonik sistem geliştirmiştir; b. Türk müziği ses sistemi ve makamlarına yönelik yeni açıklamalar getirmiştir; c. Müzik terminolojisiyle ilgili yeni önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study is prepared as a master thesis for Ethnomusicology and Folklore Division of Musicology Department of the Ankara State Conservatory of Hacettepe University Social Sciences Institute. In the study, the life and works of Kemal İlerici and his contributions to musicology are investigated. Kemal İlerici (1910-1986) working many years as a music teacher nonetheless made many studies investigating the traditional turkish music and, contributed to the formation of national polyphonic music. In this study, the works of İlerici are researched thoroughly. A short treatise on İlerici' s system which is compiled from traditional turkish makams are given and, the application of this systematic is evaluated by an exampler analysis of İlerici's and his students* works. In addition the traditional turkish music analysis are also investigated. In the light of these analysis the contributions of İlerici to turkish musicology are found to be: a. The formation of a new system through the analysis of traditional turkish music. b. New approaches and explanations to traditional turkish music makams and sound system. c. and new approaches to music terminology.