Küçük ve orta ölçekli işletmelerin inovasyona karşı tutumları: Elazığ ilinde bir araştırma
The attitudes of small and medium enterprises towards innovation: A research in Elaziğ province
- Tez No: 657256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN CORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
İnovasyon, yeni fikirlerin hizmet ya da ürünün ticari bir faydaya dönüşme sürecidir. Yani kısaca ürün ya da hizmetlerde yapılan değişikliklerin ve yeniliklerin ticari bir ustalıkla birleşmesidir. Özellikle son yıllarda teknoloji ve bilişimdeki ilerlemelerle birlikte işletmeler arasında rekabetin artması, işletmeler de sürekli daha iyisini yapma yarışını başlatmıştır. Küreselleşmeyle birlikte KOBİ'lerin inovasyonu işletmelerin de uygulamaları artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü müşterilerin istek ve ihtiyaçları sonsuzdur ve devamlı artmaktadır. Bu sebeple taleplere olduğunca hızlı cevap verilmesi gerekmektedir. KOBİ'lerin büyük işletmelere nazaran esnek yapıda olmaları, müşterileriyle olan ilişkilerinde daha etkili iletişim kurmaları ve inovasyona daha çabuk adapte olabilmeleri KOBİ'lere avantaj sağlamaktadır. Beş bölümden oluşan bu tezin birinci bölümünde KOBİ'lerin tanımı, özellikleri, önemi, avantaj ve dezavantajları anlatılmıştır. İkinci bölümde ise inovasyon kavramının tanımı, tarihçesi benzer kavramlar, özellikleri, türleri ve önemi anlatılmıştır. Ayrıca inovayon ile yenilik kavramının farklı olduğuna değinilmiştir. Üçüncü bölümde, KOBİ'lerin inovasyona karşı tutumları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise Elazığ ilindeki KOBİ'lerin inovasyona karşı tutumlarını ölçmek için yapılan bir araştırma ve bulguları anlatılmıştır. Beşinci bölümü ise sonuç ve öneriler oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı, günümüzdeki piyasa koşullarında önemli bir kavram haline gelen inovasyonun, Elazığ'daki KOBİ'lerin inovasyona bakış açıları ve tutumlarını ölçmek amaçlanmıştır. Personel konusunda, inovasyon açısından yeterli bilgiye sahip olup olmadığına bakılmıştır. Ayrıca KOBİ'lerin yeni ürün geliştirmedeki başarı ve başarısızlıklarının genel bir literatür taramasıyla bir araya getirilerek kullanıma sunulması amaçlanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda ise, KOBİ'lerin inovasyona karşı yaklaşımı ve tutulumları olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Innovation is the process of converting new ideas of a service or product into a commercial benefit. In brief, it is the combination of commercial ingenuity with changes and newness of products or services with mastery. Especially in recent years, with advances in technology and IT, competition among businesses has increased significantly and constant race to do better have started. Due to globalization, it has now become a necessity for SMEs to implement innovations in their businesses. Because the demands and needs of the customers are endless and constantly increasing. Thus, requests made by customers must be responded to as quickly as possible. The fact that SMEs as compared to large businesses have flexible structures, are able to communicate more effectively with their customers in terms of relationship and the capacity to adapt to innovation more quickly serve as an advantage to SMEs. This thesis consists of five parts and the first part contains the definition, characteristics, importance, advantages and disadvantages of SMEs. The second part deals with the definition, similar concepts in history, characteristics, types and importance of the innovation concept. It is also stated that the concept of innovation and enhancement are different. The third section describes the attitudes of SMEs towards innovation. In the fourth part, the findings of a research to determine the attitudes of SMEs towards innovation in Elazığ province were explained. The fifth part contains results and recommendations concerning the research. Innovation has become an important concept in today's market conditions, hence the aim of this research is to measure the perspectives and attitudes of SMEs towards innovation in Elazığ. Staffs were evaluated to see whether or not they have sufficient knowledge in innovation. Additionally, it is aimed that the successes and failures of SMEs in developing new products is combined together with a general literature review and made available for use. Result at the end of the research have shown that the approach and attitudes of SMEs towards innovation is positive.