Lean project management in SMEs
KOBİ'lerde yalın proje yönetimi
  1. Tez No: 891847
  2. Yazar: HASSANAH SAID
  3. Danışmanlar: ASSOCIATE PROFESSOR. BURAK NEDİM AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, küçük ve orta ölçekli işletmelerde yalın proje yönetimi şemalarının kullanımının önemini ve sonuçlarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, yöneticilerin ve paydaşların yalın proje yönetimiyle ilgili fikirlerini ve deneyimlerini analiz etmek için nitel yöntemi kullanmıştır. Bu metodoloji, yalın prensiplerin proje yönetimi uygulamalarına uygulanmasına ilişkin ayrıntılı bir anlayış sağlamış ve proje uygulaması sırasında bu prensipleri kullanan belirli vaka çalışmalarının kapsamlı bir şekilde incelenmesini kolaylaştırmıştır. Veri toplama, farklı sektörlerden 11 profesyonel ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla gerçekleştirilmiştir. Veriler, MAXQDA 2020 paketi kullanılarak yönetilmiş ve analiz edilmiştir. Görüşmeleri tematik analizi mümkün kılacak şekilde düzenlemeye yardımcı olmuş ve yalın proje yönetiminin projenin yürütülmesi sırasında kullanılma biçimlerindeki kalıpları ve sıklıkla karşılaşılan sorunları ana hatlarıyla belirtmemizi sağlamıştır. Çalışma, maliyet tasarrufu, iyileştirilmiş ekip morali ve geliştirilmiş operasyonel verimlilik gibi önemli faydaları gösteren birkaç temel bulgu ortaya koymuştur. Temel bulgular arasında ayrıca, zorlukların üstesinden gelmede ve sürdürülebilir büyümeyi sağlamada etkili iletişimin, stratejik uyumun ve uyarlanabilirliğin kritik rolü de yer almaktadır. Ayrıca, değişime karşı direnç ve kültürel adaptasyon ihtiyacı, etkili yalın proje yönetimi benimsenmesinin önündeki engeller olarak ortaya çıktı. Araştırma, yalın prensiplerin KOBİ'lerde inovasyonu yönlendirme, süreçleri düzene sokma ve sürekli iyileştirme kültürü oluşturma potansiyelini vurgulamaktadır. Yönetimsel bir bakış açısından, çalışma üst düzey yöneticilere ve proje yöneticilerine sonuçları ve kaynak kullanımını optimize etmek için yalın proje yönetimi uygulamalarının nasıl kullanılacağı ve sürdürüleceği konusunda yararlı bilgiler sunmaktadır. Makale, yalın proje yönetiminin proje yönetiminde devrim yaratma potansiyelini tartışmakta ve yalın yaklaşım uygulayıcılarının proje üretkenliği kazanımlarını elde etme çabalarında yaptıkları yaygın hatalardan kaçınma konusunda rehberlik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to explore the significance and results of the use of lean project management schemes across small and medium-sized enterprises. The research utilized the qualitative method to analyze the ideas and experiences held by managers and stakeholders with respect to lean project management. This methodology provided a detailed understanding of the application of lean principles to project management practices, facilitating a thorough examination of specific case studies that employed these principles during project implementation. The data collection was conducted through semi-structured interviews with 11 professionals in different industries. The data was managed and analyzed using the MAXQDA 2020 package. It helped organize the interviews in a way that made thematic analysis possible, allowing to outline patterns in the ways that lean project management was used during the project's execution as well as often encountered issues. The study revealed several key findings, revealing significant benefits such as cost savings, improved team morale, and enhanced operational efficiency. Key findings also include the critical role of effective communication, strategic alignment, and adaptability in overcoming challenges and ensuring sustainable growth. Also, resistance to change and the need for cultural adaptation came up as barriers to effective lean project management adoption. The research highlights the potential of lean principles to drive innovation, streamline processes, and foster a culture of continuous improvement in SMEs. From a managerial standpoint, the study offers top-level managers and project managers useful information on how to use and maintain lean project management practices to optimize results and resource utilization. The paper discusses the potential of lean project management to revolutionize project management and offers guidance on avoiding common mistakes made by practitioners of lean approaches in their pursuit of project productivity gains.