Siirt ekolojik koşullarında bazı yem bezelyesi [Pisum sativum ssp. arvense (L.) Poir.] çeşitlerinin verim ve verim öğelerinin belirlenmesi
Determination of yield and yield components of some forage pea [Pisum sativum ssp. arvense (L.) Poir.] cultivars in Siirt ecological condotions
  1. Tez No: 657258
  2. Yazar: ASIM AÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARİF ÖZYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Siirt ekolojik koşullarında bazı yem bezelyesi [Pisum sativum ssp. arvense (L.) Poir.] çeşitlerinin ot verimi ve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma; Siirt Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Araştırma ve Uygulama Arazisi'nde 2018-2019 yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Araştırmada Özkaynak, Taşkent, Gölyazı, Kirazlı, Ulubatlı, Ürünlü, GAP Pembesi ve Livioletta yem bezelyesi çeşitleri bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada tarla denemesi, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmada; çiçeklenme gün sayısı, doğal bitki boyu, dal sayısı, ana sap kalınlığı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein (HP) oranı, asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) oranı, nötral deterjanda çözünmeyen lif (NDF) oranı, HP verimi ve nispi yem değeri (NYD) gibi tarımsal özellikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine forage yield and quality characteristics of some forage pea [Pisum sativum ssp. arvense (L.) Poir.] cultivars in Siirt ecological conditions. The research was conducted during 2018-2019 growing seasons in Siirt University, Agricultural Faculty, Research and Application Land. In research was used as material Özkaynak, Taşkent, Gölyazı, Kirazlı, Ulubatlı, Ürünlü, GAP Pembesi and Livioletta forage pea cultivars. In the research field experiment was set up randomized complete block experimental design with three replicates. The study was investigated agricultural properties such as flowering period, natural plant height, stem number, main stem thickness, herbage yield, hay yield, crude protein (CP) ratio, acid detergent fiber (ADF), neutral detergent fiber (NDF), CP yield and relative feed value (RFV).