Farklı zamanlarda hasat edilen yem bezelyesinde (Pisum sativum L.) ot verimi ve bazı kalite özelliklerinin değişimi
The change of some herbage yield and quality characteristics of forage pea (Pisum sativum L.) at harvested in different times
  1. Tez No: 778069
  2. Yazar: ŞEYMA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, Mardin ekolojik koşullarında farklı zamanlarda hasat edilen yem bezelyesinin (Pisum sativum L.) ot verimi ve bazı kalite özelliklerinin değişimini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, 2021-2022 yetiştirme döneminde Kurtbey yem bezelyesi çeşidi kullanılmıştır. Ot verimi ve bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein verimi ve oranı, asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) ve nötral deterjanda çözünmeyen lif (NDF) oranları, sindirilebilir kuru madde (SKM) oranı, kuru madde tüketimi (KMT) oranı, nispi yem değeri (NYD) ve toplam sindirilebilir besin maddesi (TSBM) oranı gibi özellikler incelenmiştir. En yüksek yeşil ot verimi tam çiçeklenmede 4078,25 kg/da, en yüksek kuru ot verimi tam çiçeklenmede 1077,50 kg/da, en düşük ADF oranı çiçeklenme başlangıcında %28,78, en düşük NDF oranı çiçeklenme başlangıcında %42,27 ve en yüksek ham protein oranı alt baklaların oluşumu döneminde %23,59 olarak elde edilmiştir. Yem bezelyesinin yüksek ot verimi açısından tam çiçeklenme döneminde, kalite açısından ise alt baklaların oluşumu döneminde hasat edilmesinin önerilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the change in forage yield and some quality characteristics of forage pea (Pisum sativum L.) harvested at different times in Mardin ecological conditions. In the research, Kurtbey forage pea variety was used in the 2021-2022 growing season. In order to determine herbage yield and some quality characteristics, green herbage yield, dry herbage yield, crude protein yield and ratio, acid detergent fiber (ADF) and neutral detergent fiber (NDF) ratios, digestible dry matter (DDM) ratio, dry matter intake (DMI) ratio, relative feed value (RFV) and total digestible nutrient (TDN) ratio were investigated. The highest green herbage yield was 4078.25 kg/da at full bloom, the highest dry herbage yield is 1077.50 kg/da at full bloom, the lowest ADF rate is 28.78% at the beginning of flowering, the lowest NDF rate is 42.27% at the beginning of flowering and the highest crude protein rate of 23.59% was obtained during the formation of the lower pods. It can be recommended to harvest forage pea in full bloom period in terms of high herbage yield and in full bloom period in terms of quality.