How states buy weapons: The case of Turkey's air defense system procurement
Devletler silahları nasıl alır?: Türkiye'nin hava savunma sistemi alımı örneği
  1. Tez No: 657269
  2. Yazar: VOLKAN UZUNDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL YAYLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin NATO ile ilişkilerinde ihtilaflı bir meseleye dönüşen hava savunma sistemlerini alım sürecini incelemektedir. Temel olarak, bir NATO üyesi olan Türkiye'nin neden Rus S-400 hava savunma sistemini tedarik ettiği sorusunu cevaplamaya çalışmaktadır. Bunun için, 2013 yılında Türkiye'nin Çin FD-2000 tedariki konusundaki başarısızlıkla sonuçlanan girişimlerini de denkleme dahil eder. Ayrıca, NATO füze savunma projesini Türkiye'nin kararlarını anlamada önemli bir boyut olarak inceler. Tezin ana argümanı, Türkiye'nin hava savunma sistemi tercihlerinin arkasında iç siyasi istikrarsızlıklardan kaynaklanan konjonktürel kaygılar olduğudur. Özellikle Gezi Parkı Protestoları ve 15 Temmuz darbe girişimi gibi Türk hükümetinin tehdit algısını etkileyen olaylar, silah tercihi sürecinde dönüm noktaları olarak belirlenmiştir. Tez ayrıca, Türkiye'nin hava savunma sistemlerine ilişkin kararlarının, Batı hükümetlerinin Türk hükümetine yönelik baskılarından, Türkiye'nin bölgesel güvenlik arayışından, iç siyasi istikrarsızlıklardan ve dış ekonomik kaynak arayışından da etkilendiğini vurgulamaktadır. Öte yandan tez, savunma sanayi girdileri, hava savunma sistemlerinin askeri ve ekonomik verimliliği gibi konuların ikincil motivasyonlar olarak kaldığını iddia etmektedir. Konunun içerdiği gizlilik ve manipülasyondan ötürü tarihsel süreç takibine dayalı vaka analizi yöntemi benimsenmiştir. Tezde kullanılan veriler haber kaynakları, karar alıcıların resmî söylemleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi tutanak ve soru önergeleri, Savunma Sanayi Müsteşarlığı/Başkanlığı stratejik belgeleri ve savunma sanayi dergilerinden toplanmıştır. Ayrıca, hava savunma sistemlerinin içerdiği yüksek askeri teknolojiden ötürü NATO, hükümetler ve think tank'ler tarafından hazırlanan uzman raporları incelenmiştir. Zaman aralığı ise uluslararası ve iç siyasi olaylar dikkate alınarak, 2008 ile 2019 arası dönemle sınırlandırılmıştır. Tez bu karmaşık ilişkiler ağı içinde, yerel siyasi kaygıların belirleyiciliğinin diğer faktörlere nazaran daha baskın olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines Turkey's purchase of air defense systems, which opened a contentious chapter in NATO-Turkey relations. It tries to answer why Turkey, which is a member of NATO, has bought Russian S-400 air defense system. For this, it includes Turkey's failed attempts for procurement of Chinese FD-2000 into the equation. It also examines the NATO missile defense project as an important dimension in understanding the the Turkey's decisions. The main argument of the thesis is that what is behind Turkey's preferences for air defense system are the conjunctural concerns arising from domestic political instabilities. Specifically, the Gezi Park Protests and the 15 July coup attempt that influenced threat perception of the Turkish government have been identified as turning points in the procurement process. The thesis also emphasizes that Turkey's decisions regarding air defense systems are influenced by pressures of Western governments to Turkish government, Turkey's quest for regional security, domestic political instabilities and search for foreign economic resources. The thesis claims, in addition, that issues such as defense industry inputs, military and economic efficiency of air defense systems remain secondary motivations for this purchase. Due to secrecy and manipulative nature of the subject, the thesis employs case study method based on historical process tracing. Data were collected from news reports of well-known news sources, official statements of the decision makers, the minutes and questionnaires in the Grand National Assembly of Turkey, strategic documents of Undersecretariat for Defense Industries / Presidency, and comments in national defense industry magazines. Due to the high military technology included in air defense systems, expert reports prepared by NATO, governments and think tanks were also employed. Taking into account international and domestic political events, the thesis is limited to the period between 2008 and 2019. The thesis defends the domestic political concerns outweigh the influence of alternative factors impacting the decision, within this complex set of relations.