The relationship between occupational professionalism and job satisfaction of EFL teachers: Kilis sample
İngilizce öğretmenlerinin mesleki profesyonellik ve iş doyumu arasındaki ilişki: Kilis örneği
- Tez No: 657270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde mesleki profesyonellik ve iş doyumu bütün sektörlerde olduğu gibi eğitim için de önemli bir yer tutmaktadır. Öğretmenlerin mesleki profesyonelliğe ve iş doyumuna sahip olmaları eğitim kalitesini arttıran önemli faktörlerdendir. Mesleki profesyonelliğin iş doyumunu ve iş doyumunun da mesleki profesyonelliği etkilediği düşünülmektedir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı İngilizce öğretmenlerinin mesleki profesyonelliği ve iş doyumu arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma örneklemi, Kilis ilinde farklı okullarda görev yapan 150 İngilizce öğretmeninden oluşmaktadır. Bu çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmış olup karma desen tercih edilmiştir. Nicel verileri elde etmek için iki adet ölçek kullanılmıştır. Bunlar, Öğretmenlerin Mesleki Profesyonelliği ve Öğretmen İş Doyum ölçekleridir. Ölçeklerden elde edilen nicel verileri analiz etmek için, bilgisayar ortamında SPSS Statistics 23 programı kullanılmıştır; frekanslar, yüzdeler, ortalamalar ve standart sapmalar bu program aracılığı ile hesaplanmıştır. Mesleki profesyonellik ve iş doyumu arasındaki ilişkinin incelemesinde ise Spearman's rho korelasyon katsayısından faydalanılmıştır. Ayrıca İngilizce öğretmenlerinin mesleki profesyonellik ve iş doyumunun demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini bulabilmek için tek yönlü ANOVA ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Çalışmanın nitel boyutunda ise araştırmaya katılan İngilizce öğretmenleri arasındaki ölçek puanlarına göre 15 öğretmenle görüşmeler yapıldı. Çalışmanın nicel kısmında elde edilen bulgular, İngilizce öğretmenlerin mesleki profesyonellik seviyelerinin yüksek olduğunu ve iş doyumu seviyelerinin ise orta seviyede olduğunu göstermektedir. Ayrıca İngilizce öğretmenlerinin mesleki profesyonellikleri ile iş doyumları arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri düşünüldüğünde mesleki profesyonellik ve iş tatmini arasında anlamlı bir fark yoktur. Son olarak öğretmenlerle yapılan görüşmelerde elde edilen sonuçlar da nicel sonuçları destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Today, occupational professionalism and job satisfaction have an important place in education as in all sectors. Teachers' occupational professionalism and job satisfaction are important factors that increase the quality of education. It is thought that occupational professionalism affects job satisfaction and job satisfaction also affects occupational professionalism. In this context, the purpose of this study is to reveal the relationship between English teachers' occupational professionalism and job satisfaction. The research sample consists of 150 English teachers working at different schools in Kilis province. In this study, quantitative and qualitative research methods were used together and thus mixed design was preferred. Two scales were used to obtain quantitative data which were Occupational Professionalism of Teachers Scale and Teacher Job Satisfaction Scale. SPSS Statistics 23 was used to analyze the data obtained through the questionnaire. Means, standard deviations, percentages and frequencies were calculated through this program. Spearman's rho correlation coefficient was used to examine the relationship between occupational professionalism and job satisfaction. In addition, one-way ANOVA and Kruskal Wallis H test were used to find out whether the occupational professionalism and job satisfaction of English teachers differ according to demographic characteristics. In the qualitative dimension of the study, interviews were conducted with 15 teachers according to the scale scores among the English teachers who participated in the survey. The findings showed that English teachers' occupational professionalism level is high and their job satisfaction level is medium. Besides, a significant positive relationship was found between the occupational professionalism of English teachers and their job satisfaction. Based on the demographic characteristics of the participants, there was no significant difference between their occupational professionalism and job satisfaction. Finally, the results obtained from the interviews with the teachers also support the quantitative results.