Kronik obstruktif akciğer hastalığında uyku kalitesi
  1. Tez No: 657273
  2. Yazar: OĞUZHAN DURAN
  3. Danışmanlar: UZMAN İSMAİL KASIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Duran O, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı Olan Hastalarda Uyku Kalitesi, S.B. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2016. Bu çalışmada, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan hastalarda uyku kalitesi düzeyininin değerlendirilmesi amaçlandı.. Bu prospektif bir çalışma olup; çalışmaya Eylül 2015-Kasım 2015 tarihleri arasında Karaman Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği tarafından takip ve tedavi edilen 18 yaş üstü ve KOAH tanısı olan 100 hasta alındı. Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi kullanılarak hastaların uyku kalitesi düzeyi değerlendirildi. Çalışmada KOAH tanılı 34 hastanın uyku kalitesi kötü bulunmuştur. Hastaların bekar olması, kadın cinsiyet, solunum sistemini etkileyen meslekten olmaları uyku kalitesini düşürmektedir. Aynı zamanda hastalık sürelerinin, ilaç kullanım sürelerinin, ilaç yan etkilerinin fazla olması da uyku kalitesini azaltmaktadır. Ek olarak Sat 02 düzeyi düşükse de uyku kalitesi bozulmaktadır. KOAH hastaları devamlı olarak ilaç kullanmak, beraberinde günlük aktivitelerini sürdürmek zorundadırlar. Bu yüzden KOAH hastalarının uyku kalitesini arttırmak çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Duran O, The Sleep Quality Levels, Patients With Choronic Obstructive Pulmonary Disease, Ankara Numune Training and Research Hospital, Family Medicine Department, MD thesis, Ankara, 2016. In this study we aim to evoluate of sleep quality levels, patients with Choronic Obstructive Pulmonary Disease. 100 patients with COPD diagnosis who were older than 18 years old, treated and fallowed by pulmonary division of Karaman Public Hospital between the September-November 2015 were included in this analitical study. Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) is used for identifying the patioents' sleep quality levels. According to the study, 34 patients with COPD have poor sleep quality.It is seen that patients' sleep quality is decreased as single, jop, duration disease, the patients' drug use duration, female, regularly drug use, drug adverse effects increased. Additionaly when patients Sat O2 value was decreased; sleep quality was decreased. Patients with COPD should use medical treatment continiously and make their daily function. So that to icrease sleep quality of patients who must live with COPD is very important