Kronik obstrüktif akciğer hastalığında gevşeme egzersizlerinin dispne ve uyku kalitesine etkisi
The effect of relaxation exercises on dyspnea and sleep quality in chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 672523
  2. Yazar: HÜLYA IŞIKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, optimal bronkodilatör tedavi alan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tanılı hastalarda gevşeme egzersizlerinin dispne ve uyku kalitesine etkisini incelemek amacıyla yapılan randomize kontrollü klinik bir çalışmadır. Araştırma Eylül 2019-Ocak 2020 tarihleri arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvuran, dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışma için gönüllü KOAH tanılı 67 hasta ile yürütüldü. Çalışma verilerini toplamak amacıyla“Olgu Rapor Formu”,“Modifiye Borg Skalası-MBS”,“Modifiye Medikal Araştırma Kurulu Skalası-mMRC”,“KOAH Değerlendirme Testi-CAT”,“Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi-PUKİ”kullanıldı. KOAH GOLD Evre B ve D grubu hastaların dahil edildiği ön test ve son test şeklinde planlanan çalışmada hastalar müdahale ve kontrol gruplarına rast gele dağıtıldı. Müdahale grubundaki hastalara (n=34) 6 hafta boyunca evde uygulayacakları gevşeme egzersizleri eğitimi verildi. Kontrol grubundaki hastalara (n=33) ise solunum egzersizleri eğitimi verildi. Tüm hastalar bu süreçte rutin medikal tedavilerini almaya devam etti. Başlangıç ve müdahaleden sonra hastaların dispne ve uyku kaliteleri değerlendirildi. Elde edilen veriler Jamovi (Version 1.1.9.0) programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled clinical trial which examines the effect of relaxation exercises on dyspnea and sleep quality in Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) patients receiving optimal bronchodilator therapy. The study was conducted with 67 voluntary patients with COPD who admitted to the Muğla Sıtkı Koçman University Traininng and Research Hospital Chest Dieseases Outpatient Clinic between September 2019 and January 2020, and met inclusion criteria. In order to collect study data,“Case Report Form”, Modified Borg Scale-MBS'', ''Modified Medical Research Council Scale-mMRC'',“COPD Assessment Test-CAT”,“Pittsburgh Sleep Quality Index-PSQI”was used. The study was planned as pretest and posttest clinical trial which included COPD GOLD Stage B and D patients and patients were randomly distributed to the intervention and control groups. Patients in the intervention group (n=34) were given relaxation exercises to be practiced at home for six weeks. Patients in the control group (n=33) were given respiratory exercises. During this period, all patients continued to receive routine medical treatments. At baseline and after the intervention dypsnea and sleep quality was assessed. Obtained data were analyzed in Jamovi (Version 1.1.9.0) program.