Kısa CAT, klinik pratikte KOAH hastalarının semptom durumunu ve yaşam kalitesini değerlendirebilir mi?
Can the short-CAT assess COPD patients' symptom status and quality of life in clinical practice?
- Tez No: 1017813
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YAZAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) semptom yükünün değerlendirilmesinde yaygın kullanılan KOAH Değerlendirme Testi (CAT), hızlı ve uygulanabilirliği yüksek bir araç olmakla birlikte; testin uyku, evden çıkma güveni ve enerji düzeyi gibi görece soyut maddeleri psikososyal etkenlerden etkilenebilmektedir. Bu çalışmada, CAT'in bu maddelerini dışarıda bırakarak ilk beş maddesinden oluşturulan ve tarafımızca“kısa CAT, sCAT”olarak adlandırılan kısaltılmış formun geçerliği; standart CAT ve yaşam kalitesini yansıtan St. George Solunum Anketi (SGRQ) ile karşılaştırılarak değerlendirildi. Çalışma, üç merkezde yürütülen prospektif, kesitsel ve gözlemsel nitelikte bir tez çalışmasıdır. En az bir aydır klinik olarak stabil olan, spirometrik olarak doğrulanmış 216 KOAH hastasına mMRC, CAT, sCAT, SGRQ ve COTE anketleri uygulandı. Yaşam kalitesi etkilenimi için SGRQ ≥25 eşik değer alındı. Standart CAT ve sCAT skorlarının SGRQ ile ilişkisi Spearman korelasyonu, iç tutarlılık için Cronbach alfa, SGRQ ≥25 durumunu ayırt etme performansı için ROC analizi ve DeLong testi, bağımsız belirleyiciler için lojistik regresyon, CAT maddelerinin yapısı için ise açımlayıcı faktör analizi uygulandı. Hastaların medyan yaşı 69 (43-80) yıl olup %87,0'si erkekti. Standart CAT toplam skoru, SGRQ toplam skoruyla orta-güçlü düzeyde (rho = 0,64), sCAT ise benzer düzeyde (rho = 0,60) korelasyon gösterdi; alt boyutlara ait katsayılar da iki ölçek arasında yakındı. İç tutarlılık standart CAT için 0,83, sCAT için 0,77 bulundu. SGRQ ≥25 durumunu ayırt etmede eğri altında kalan alan standart CAT için 0,780 (%95 GA 0,71–0,85), sCAT için 0,778 (%95 GA 0,71–0,84) olarak benzer saptandı ve aradaki fark anlamlı değildi (DeLong p = 0,875). Lojistik regresyonda her iki ölçek de SGRQ ≥25 için bağımsız belirleyiciydi; 1 standart sapma başına standartlaştırılmış olasılık oranları örtüştü (standart CAT 3,38; sCAT 3,07) ve model uyum ölçütleri pratikte ayırt edilemezdi (ΔAIC = 0,10). Açımlayıcı faktör analizi, CAT maddelerinin“solunumsal semptomlar”ve“günlük yaşam/enerji”olmak üzere iki boyutlu bir yapıya işaret ettiğini gösterdi. Sonuç olarak bu örneklemde sCAT, stabil KOAH olgularında SGRQ ile tanımlanan yaşam kalitesi bozulmasını belirlemede standart CAT'e benzer korelasyon, güvenilirlik ve tanısal performans sergilemiştir. Bulgular, sCAT'in standart CAT'e üstünlüğünü değil, son üç maddenin çıkarılmasının bu sonlanım için belirgin bilgi kaybı yaratmadığını desteklemektedir. sCAT'in hızlı uygulanabilirliği nedeniyle yoğun poliklinik koşullarında pratik bir alternatif olabileceği; ancak izlemdeki değişime duyarlılığının ileri prospektif çalışmalarla doğrulanması gerektiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The COPD Assessment Test (CAT) is a widely used and highly applicable tool for assessing symptom burden in chronic obstructive pulmonary disease (COPD). However, some of its items—such as sleep, confidence in leaving home and energy level—may be influenced by psychosocial factors. In this study, we evaluated the validity of a shortened version of the CAT, consisting of the first five items and termed the“short CAT (sCAT)”, by comparing it with the standard CAT and the St. George's Respiratory Questionnaire (SGRQ), a measure of health-related quality of life. This thesis study was designed as a prospective, cross-sectional, observational study conducted across three centers. A total of 216 patients with spirometrically confirmed COPD who had been clinically stable for at least one month were assessed using the mMRC, CAT, sCAT, SGRQ and COTE questionnaires. SGRQ total score of ≥25 was used as the threshold for impaired quality of life. The relationships between standard CAT, sCAT and SGRQ scores were evaluated using Spearman correlation analysis. Internal consistency was assessed using Cronbach's alpha. Receiver Operating Characteristic (ROC) analysis and the DeLong test were used to evaluate discrimination of SGRQ ≥25. Logistic regression was performed to identify independent predictors and exploratory factor analysis was conducted to examine the underlying structure of CAT items. The median age of the patients was 69 (43-80) years, and 87.0% were male. The standard CAT total score showed a moderate-to-strong correlation with the SGRQ total score (rho = 0.64), while the sCAT showed a comparable correlation (rho = 0.60). Correlation coefficients for the SGRQ subdomains were also comparable between the two scales. Internal consistency was 0.83 for the standard CAT and 0.77 for the sCAT. For identifying patients with SGRQ ≥25, the area under the curve (AUC) was similar for both scales—0.780 (95% CI 0.71–0.85) for the standard CAT and 0.778 (95% CI 0.71–0.84) for the sCAT—with no significant difference between them (DeLong p = 0.875). In logistic regression analysis, both scales were independent predictors of SGRQ ≥25. Standardized odds ratios per one standard deviation were comparable (standard CAT: 3.38; sCAT: 3.07) and the model fit indices were practically indistinguishable (ΔAIC = 0.10). Exploratory factor analysis indicated a two-dimensional structure of the CAT items, labeled“respiratory symptoms”and“daily life/energy”domains. In conclusion, in this cross-sectional dataset, the sCAT demonstrated correlation, reliability and diagnostic performance comparable to the standard CAT for identifying SGRQ-defined quality-of-life impairment in stable COPD patients. These findings do not indicate superiority of the sCAT over the standard CAT, but rather suggest that removal of the last three CAT items does not result in a substantial loss of information. Given its ease of administration, the sCAT may represent a practical alternative in busy outpatient clinics. However, its responsiveness to change over time should be confirmed in further prospective studies.