Over yüzey epitelinin seröz tümörlerinde fibroblast büyüme faktörü reseptörü 1 (FGFR1) amplifikasyonu ve prognoz ilişkisi
Fibroblast growth factor receptor 1 gene (FGFR1) amplification and prognosis relationship in serous ovarian tumors
- Tez No: 657284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET ALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Patoloji, Obstetrics and Gynecology, Pathology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı overin seröz yüzey epiteli kaynaklı tümörlerinin FGFR1 ekspresyonu açısından incelenmesi ile seröz kistadenomlar, borderline seröz tümör/atipik proliferatif seröz tümörler, düşük dereceli ve yüksek dereceli seröz karsinomların ekspresyon farklılıklarının değerlendirilmesidir. Materyal ve metod: Bu çalışmaya patoloji laboratuarımızda 2010-2020 yılları arasında, morfolojik ve immünohistokimyasal bulgularla seröz kistadenom, borderline seröz tümör/atipik proliferatif seröz tümör, düşük dereceli seröz karsinom ve yüksek dereceli seröz karsinom tanısı almış 100 hasta dahil edilmiştir. Genetik özellikleri ve olgu sayıları da gözetilerek borderline tümörler ve LGSK'lar tek grup halinde incelenmiştir. Bu vakalarda parafin bloklardan alınan kesitlerle PCR ve immünohistokimya yöntemleri ile FGFR1 ekspresyonu araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda HGSK olgularında FGFR1 gen ekspresyonunun Borderline/LGSK ve SK gruplarlarına göre istatistiksel anlamlı artışı tespit edilmiştir. Borderline/LGSK grubu ile SK grubu arasında da fark olmasına rağmen istatistiksel anlamlılık saptanamamıştır. İmmünhistokimyasal yöntemle yapılan incelemelerde tüm olgular için sitoplazmik ve nükleer H skoru hesaplanmıştır. Sitoplazmik H skorları, HGSK grubu için ortalama 202,03, LGSK/Borderline grubu için ortalama 134,29, seröz kistadenom grubu için ortalama 76,54 olarak bulunmuştur. Sonuçlar: FGFR1 ekspresyonu HGSK olgularında anlamlı bir şekilde artmıştır. PCR ve immünohistokimya ile gruplar istatistiksel anlamlı derecede birbirinden farklıdır. HGSK olgularında PCR ile FGFR1 kat değişimi fazladır. İmmünohistokimyasal olarak da sitoplazmik H skoru HGSK olgularında diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı artış göstermektedir. LGSK/Borderline grubunda, SK grubu ile karşılaştırıldığında sitoplazmik H skorunun istatistiksel anlamlı derecede daha fazla olduğu görüldü. İmmünohistokimyasal olarak sitoplazmik H skoru Ki-67 proliferasyon indeksi ile zayıf korele olup, p53, östrojen reseptörü ve progesteron reseptörü ile korelasyon tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the ovarian serous surface epithelial tumors in terms of FGFR1 expression and to evaluate the differences in expression of serous cystadenomas, borderline serous tumor//atipical proliferative serous tumors, low grade and high grade serous carcinomas. Materials and methods: A hundred patients diagnosed with serous cystadenomas, borderline serous tumor/atipical proliferative serous tumors, low grade and high grade serous carcinomas between 2010-2019 in our pathology laboratory were included in the study. Borderline tumors and LGSK's were examined in a single group, considering their genetic characteristics and case numbers. In these cases, FGFR1 expression was investigated by PCR and immunohistochemistry methods with sections taken from paraffin blocks. Results: In our study, it was determined that FGFR1 gene expression was statistically significantly increased in HGSK cases compared to the Borderline / LGSK group and the SC group. Although there was a difference between the borderline / LGSK group and the SC group, no statistical significance was found. Cytoplasmic and nuclear H scores were calculated for all cases in immunohistochemical staining. The mean cytoplasmic H scores were 202.03 for the HGSK group, 134.29 for the LGSK/Borderline group and 76.54 for the serous cystadenoma group. Conclusion: FGFR1 expression was significantly increased in HGSK cases. With PCR and immunohistochemistry, the groups are statistically significantly different from each other. In HGSK cases, FGFR1 fold change is high by PCR. In immunohistochemically, cytoplasmic H score shows a statistically significant increase in HGSC cases compared to other groups. Cytoplasmic H score was found to be statistically significantly higher in the LGSK / Borderline group compared to the SC group. Immunohistochemically, cytoplasmic H score correlated weakly with Ki-67 proliferation index, and no correlation was detected with p53, estrogen receptor and progesterone receptor.