Pilonidal sinüs'ün cerrahi tedavisinde limberg flep ile karydakis flep karşılaştırması: Retrospektif klinik çalışma
Comparison of limberg flap and cardiac flep in the surgical treatment of pilonidal sinus: Retrospective clinical study
- Tez No: 657299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ACAR AREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Giriş Pilonidal sinüs en sık sakro-koksigeal bölgede rastlanan ve günlük aktivite ve yaşam konforunu etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde çok sayıda cerrahi teknik ve tıbbi metod tanımlanmıştır. Bu retrospektif çalışmada kliniğimizde 2 farklı cerrahi tedavi metodu uygulanan pilonidal sinüslü olguların takip sonuçlarını sunmayı amaçladık. Hastalar ve yöntem Bu çalışma, Ekim 2011 – Eylül 2012 yılları arasında SB İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1.Genel Cerrahi polikliniğine başvuran ve kronik pilonidal sinüs hastalığı tanısı konulup Genel Cerrahi kliniğinde pilonidal sinüs eksizyonu ile Karydakis flep uygulanan 31 olgu ile pilonidal sinüs eksizyonu ve Limberg flep yöntemi uygulanan 32 olgu değerlendirmeye alınmıştır. Nüks olgular, enfekte haldeki olgular ve komplike pilonidal sinüs olguları, gebeler, apse drenajı yapılmış olgular çalışma dışında bırakıldı. Bulgular Çalışmamızda 63 hastanın 17'u kadın 46' si erkekti. Her iki grupta da şikayetler ve nüks oranları arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Yara yeri ayrışması ve enfeksiyon görülme oranları Limberg flepte Karydakis flebe oranla daha fazla olduğu gözlenmiştir. Postoperastif erken dönem nüks oranları açısından ilk grup arasında anlamlı fark gözlemlenmemiştir. Sonuç Pilonidal sinüs hastalığı toplumda yaygın görülen ve genç erişkin erkekleri tutan bir hastalıktır. Bugüne kadar pek çok tedavi yöntemi uygulanmış olmasına rağmen hala etkin ve kesin şifa sağlayan bir yöntem üzerinde fikir birliğine varılamamıştır. Ancak yapılan birçok çalışma göstermektedir ki Limberg flep yöntemi nüks oranlarının düşüklüğü ve komplikasyonlar açısından bir adım öne çıkmaktadır. Bu çalışmada uyguladığımız Karydakis flep ile Limberg flep yöntemi arasında erken dönem enfeksiyon açısından istatistiksel anlamlı fark gözlenmemiştir. Postoperatif erken dönem nüks açısından yapılan değerlendirmede her iki grup arasında anlamlı fark gözlemlenmemiştir. Bu konuda daha çok klinik çalışmanın yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction Pylonidal sinus is found most commonly in the sacrococcygeal region and affect patient's comfort and day activities. Many surgical techniques and methods have been defined for treatment. In this retrospective study, we aimed to show our results in cases whom we preformed 2 different surgical procedure. Patients and method In this study, 31 cases that we had performed Karydakis flap procedure and 32 cases that had been treated with Limberg flap procedure between the years October 2011 – September 2012 in İstanbul Training and Research Hospital General Surgery Clinic are evaluated. Relapsed, infected and complicated cases, pregnants, patients with a history of absess drainage had been taken out of the study. Results In our study, 17 patients were females and 46 of them were males. There were not any significant difference between the groups in means of complaints and rate of recurrence. Rates of wound dehiscence and infection were found to be higher in Limberg group. There were not any significant difference found in means of postoperative early recurrence between two groups. Discussion Pylonidal sinus is a common disease in society and refers to the young males most commonly. Although there had been many different treatment methods defined until today, there is stil not a common opinion about total cure. But in many studies, Limberg flap technique is one step ahead in means of recurrence and complication rates. In our study, there was not a statistically significant difference between the two techniques in means of early infection or recurrence rates. There is need to be make more clinical research about this subject.