Hasankeyf ilçesi (Batman) Geometridae (Lepidoptera) faunası üzerine araştırmalar
Studies on the Geometridae (Lepidoptera) fauna of Hasankeyf district (Batman)
  1. Tez No: 657303
  2. Yazar: ABDULAZİZ AYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM SEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hasankeyf ilçesi Geometridae faunası üzerine yapılan bu çalışma, 2018-2020 yılları arasında 27 lokasyonda yürütülmüş ve 2870 örnek toplanmıştır. Geometridae familyası üyelerinin büyük çoğunluğu nokturnal (gece aktif) olduğundan örnek toplama çalışmaları daha çok gece yürütülmüştür. Örneklerin yakalanmasında atrap ve UV ışık tuzakları kullanılmıştır. Toplanan örnekler etiketlenerek teşhisleri yapılmıştır. Toplamda 5 altfamilya (Desmobathrinae, Geometrinae, Ennominae, Larentiinae, Sterrhinae) ve 40 cins içerisinde 67 tür tespit edilmiştir. Belirlenen türlerin 47'si Batman ili ve 1'i Türkiye faunası için yeni kayıttır. Her türe ait incelenen örneklerin yanı sıra dünyadaki ve Türkiye'deki dağılışları da sunulmuştur
Özet (Çeviri)
This study was conducted on the Geometridae fauna of Hasankeyf district, in 27 locations between 2018-2020 and 2870 specimens were collected. Since the majority of Geometridae family members are nocturnal (active at night), field studies were carried out mostly at night. Insect net and UV light traps were used to capture the samples. The collected specimens were labeled and identified. A total of 67 species in 5 subfamilies (Desmobathrinae, Geometrinae, Ennominae, Larentiinae, Sterrhinae) and in 40 genera are determined. Among them, 47 species in Batman and 1 species in the Turkish fauna are new recorded. Examined samples of each species as well as distribution in the world and Turkey are also presented.