Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın romanlarında deyimler, atasözleri, ikilemeler, kalıp sözler ve argolar bağlamında söz varlığı
Vocabulary as part of idioms, proverbs, reduplications, slogans and slangs in novels of Cevat Şakir Kabaağaçlı
- Tez No: 657302
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİ AKYALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 654
Özet
Dil, toplumsal anlaşmayı düzenleyen, insanların kendisini ifade etmesini sağlayan ve bir toplumun kültürünün oluşmasına yardım eden en önemli ögedir. Toplumdaki kuşaklar arasında kültür, dil ile aktarılır. Bu aktarımda en önemli dil ögesi, sözcükler ve bu sözcüklere yüklenen anlamlardır. Toplumun anlam dünyasının zenginleşmesi, dildeki sözcüklerin de anlamsal açıdan zenginleşmesini sağlar. Her sözcüğün, kendine özgü bir anlamı barındırmasının yanında sözcüğe bağlam içerisinde de bazı anlamlar yüklenir. Dilin yaşamasına, ilerlemesine ve gelişmesine katkı sunanların önemli bir kesimini sanatçılar oluşturmaktadır. Bu sanatçılar içerisinde de yazarlar ve şairler ayrı bir öneme sahiptir. Bir yazarın veya şairin söz varlığı çözümlemesi, onun düşünce dünyası, dünyaya bakışı, kişiliği ve dile olan hakimiyeti hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlar. Ayrıca, bir dilin söz varlığı, o toplumun kültürü hakkında da bilgiler verir. Türk dilinin kökleri, tarihin çok eski dönemlerine uzanmaktadır. Cevat Şakir Kabaağaçlı, dönemlere ayrılmış Batı Türkçesinin/Oğuzcanın Türkiye Türkçesi sahasının Cumhuriyet dönemindeki önde gelen roman yazarlarından biridir. Mavi Anadoluculuk hareketinin fikir babası olarak görülen Kabaağaçlı, denize tutkulu ve döneminin entelektüel bilgi birikimi olarak önde gelen yazarlarından birisidir. Bu çalışmada, Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın romanlarındaki deyim, atasözü, ikileme, kalıp söz ve argo gibi söz varlığı ögeleri, kaynak tarama yöntemiyle saptanmıştır. Saptanan ögeler, sayfa numaraları belirtilerek anlamsal açıdan sınıflandırılmıştır. Bu ögelerin kendilerine özgü anlamlarının dışında, bağlam içerisinde yüklendikleri anlamlar da örnekleriyle çalışmaya yansıtılmıştır. Bu çerçevede Kabaağaçlı'nın, saptanan ögeler bağlamında, Türkçenin söz varlığından ne denli yararlandığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Language is the most important element that organizes social agreement, enables people to express themselves and helps the formation of a society's culture. Culture is transmitted through language between generations in society. The most important language element in this transfer is the words and the meaning these words are loaded with. The enrichment of the meaning world of the society enables the words in the language to be enriched in terms of semantics. In addition to having a unique meaning for each word; some meanings are also loaded in context. Artists constitute an important part of those who contribute to the life, progress and development of the language. Writers and poets have a special importance among these artists. The lexical analysis of a writer or poet provides information about his world of thought, his view of the world, his personality and his command of language. Also, the vocabulary of a language gives information about the culture of that society. The roots of the Turkish language go back to ancient times of history. Cevat Sakir Kabaagacli, is one of the leading novelist in the Turkey Turkish area which is a branch of West Turkish/Oghuz . Kabaağaçlı, who is seen as the founding father of the Blue Anatolian movement, is one of the leading writers of his time, passionate about the sea and intellectual knowledge of his time. In this study, vocabulary elements such as idiom, proverb, reduplication, slogans and slang in Cevat Şakir Kabaağaçlı's novels were determined using the source scanning method. The detected items are classified semantically by specifying their page numbers. Apart from the specific meanings of these elements, the meanings they were loaded in the context were also reflected in the study with examples. In this framework, it was revealed how much Kabaağaçlı made use of the Turkish vocabulary in the context of the identified elements.