Modernleşme sonrası grafik tasarım afiş örneklerinde melez yansımalar
Hybrid reflections in post-modern graphic design posters
  1. Tez No: 657371
  2. Yazar: FATIMA TOKGÖZ GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKARTAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Geçmişi mitolojiye dayanan melez sanat çalışmaları her dönemde karşımıza çıkmaktadır. Grafik tasarımda ve afiş sanatında melezleşme, sanayi devrimi ile bağlantılı bir gelişim ve değişim sürecidir. Grafik tasarım afiş çalışmalarında melez örneklere fikir ve yöntem bakımından rastlanmaktadır. Tez çalışmasında melez kavramı tanımı ile birlikte, tarihteki örnekler ve son dönem grafik tasarım afiş örneklerinde gerçekleştirilen melezliğe değinilmektedir. Gelişen teknoloji ile yeniden şekillenen grafik tasarım birçok disiplin ile arasındaki sınırları ortadan kaldırmış ve kendine yeni melez çalışma alanları bulmuştur. Var olan fikri en basit şekilde karşı tarafa aktarmayı amaçlayan grafik tasarım, yeni uzantılarla kendini güncelleyerek sadece kâğıt üzerinde kalmayıp aynı zamanda hareket ve sesi bünyesine katarak etkileyici bir sanat disiplini haline gelmiştir. Tez çalışmasında incelenen melez örneklerden sonra 2020 yılına damga vurmuş olan COVID-19 pandemisi konu edinilerek melez fikir ve yöntem ile afiş uygulama projesi hayata geçirilmiştir. Afiş uygulama projesi kapsamında üretilmiş afiş tasarımlarına ses ve hareket eklenmiştir. Dünyada melez düşünebilen sanatçılar tarafından tasarlanan Grafik tasarım çalışmalarına bakıldığında Grafik tasarım anlatım dilinin günden güne kendini güncellediği, tasarım çalışmalarının izleyenleri ile daha çok etkileşimde olduğu ve akılda kalıcılığının arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hybrid art works starting with mythology appear in every period. Hybridization in graphic design and poster art is a development and change process associated with the industrial revolution. Hybrid designs are encountered in graphic design poster works in terms of ideas and methods. In the thesis study, together with the definition of the concept of hybrid, the examples in history and the hybridity realized in the recent period graphic design poster samples are mentioned. Graphic design, which has been reshaped with the developing technology, has removed the boundaries between many disciplines and has found new hybrid workspaces. Graphic design, which aims to transfer the existing idea to the other side in the simplest way, has become an impressive art discipline by updating itself with new extensions and not only on paper but also by incorporating movement and sound. After the hybrid samples examined in the thesis, the COVID-19 pandemic, which marked the year 2020, was defined as the subject and the poster application project was implemented with hybrid ideas and methods. Sound and movement were added to the poster designs produced within the scope of the poster application project. Looking at the graphic design works produced by artists who can think in a hybrid way all over the world, it is seen that the graphic design expression language is updating itself day by day, the design works interact more with the audience and its memorability has increased.