Türkiye'de Cumhuriyet eğitim politikalarında grafik tasarımın göstergebilimsel evrimi ve ikna gücü
The semiotic evolution and persuasive power of graphic design in Republican educational policies in Turkey
  1. Tez No: 995967
  2. Yazar: ÖMER TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER YILIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze kadar eğitim politikaları bağlamında grafik tasarımın geçirdiği anlamsal dönüşümü ve bunun ikna gücü üzerindeki etkisini incelemektedir. Eğitim sistemleri, toplumsal hafıza, kültürel kimlik ve vatandaşlık bilincinin yeniden üretildiği ideolojik alanlar olarak ele alınmakta; görsel dilin öğrencilerin algı ve anlamlandırma süreçlerinde belirleyici bir rol oynadığı vurgulanmaktadır. Sanat ve teknolojiyi birleştiren bir görsel iletişim disiplini olan grafik tasarım, yalnızca estetik bir unsur değil, pedagojik, ideolojik ve kültürel anlam üretiminde merkezi bir araçtır. Çalışmada, erken Cumhuriyet döneminden dijital çağa kadar üretilmiş ders kitapları, afişler ve propaganda materyalleri göstergebilimsel ve tarihsel karşılaştırmalı yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular, erken Cumhuriyet döneminde grafik tasarımın modernleşme ideolojisi ve ulusal kimliğin görsel taşıyıcısı olarak işlev gördüğünü; 1950–1980 arasında daha didaktik bir yaklaşım benimsendiğini; 1980 sonrasında kullanıcı odaklı bir anlayışın geliştiğini ve 2010 sonrası dönemde grafik tasarımın dijital ve etkileşimli uygulamalarla bütünleştiğini göstermektedir. Sonuç olarak araştırma, grafik tasarımın eğitim materyallerinde çok katmanlı bir ikna mekanizması olarak işlediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the semantic transformation of graphic design within Türkiye's educational policies from the foundation of the Republic to the present and examines its effect on persuasive power. Educational systems are approached as ideological spaces where social memory, cultural identity, and civic consciousness are reproduced, and visual language is considered a key factor shaping students' perceptions. Graphic design, as a visual communication discipline combining art and technology, has evolved in parallel with historical, political, and technological changes and plays a central role in pedagogical, ideological, and cultural meaning-making rather than serving a merely aesthetic function. The study analyzes textbooks, posters, and propaganda materials from the early Republican period to the digital age through semiotic and historical comparative methods. Findings indicate that early Republican graphic design functioned as a visual carrier of modernization ideology and national identity, while the period between 1950 and 1980 adopted a more didactic approach. After 1980, a user-centered understanding emerged, and following 2010, graphic design became integrated with digital and interactive practices. Overall, the research demonstrates that graphic design functions as a multilayered mechanism of persuasion in educational materials.