Grafik tasarımda retro estetiği
Retro aesthetics in graphic design
  1. Tez No: 806521
  2. Yazar: EBRU DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ENGİN ÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Modernleşme süreci ile başlayan değişimler toplumları birçok açıdan etkilemiştir. Toplumların yaşantıları, kültürleri, düşünce biçimleri modern süreç etrafında şekillenmeye başlamıştır. Eski ile yeni arasında oluşmaya başlayan ayrım, modernizmin getirdiği evrenselcilik anlayışı, bir bakımdan toplumların eskiye dönmek istemelerine neden olmuştur. Nostalji ve retro bu noktada karşımıza çıkmaktadır. Modernizm sonrası postmodern toplumda kendine yer edinen nostalji geçmişe olan özlemi ortaya çıkarırken, retro da nostaljiyi kullanarak onu sunmaktadır. Ancak geçmişteki güzellik duygusunu kullanmak, geçmişe dönmek sadece retro değildir. Sanat tarihinin belli dönemlerinde geçmişteki güzellik duygusunu kullanan akımlar da vardır. Neoklasisizm, sembolizm, arts and crafts ve art nouveau da geçmişin güzelliğini yaşadıkları döneme uyarlamışlardır. Retro ile bu akımların farkı tez içerisinde açıklanmıştır. Çalışmada modernizm ve postmodernizme yer verilmesinin nedeni modernizmin retronun içerisinde olan nostalji duygusunu ortaya çıkarmasıdır. Retroya uzanan sürecin daha iyi anlaşılabilmesi adına modernizm, postmodernizm, kitsch, camp ve nostalji başlıkları güzellik ve geçmişe dönük olma yönleri ile ele alınmıştır. İncelenen başlıklar neticesinde grafik tasarım ürünlerinde kullanılan retro estetiği örnekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Changes starting with modernization affected societies in many ways. Lives, cultures and ways of thinking of societies began to take shape around the modern process. The distinction between old and new and perceptive of universalism brought out by modernism caused societies want to go back. At this point, we face nostalgia and retro. Taking its place in postmodern society after modernism, nostalgia brings to light missing for past, while retro presents it by using nostalgia. However, using the sense of beauty in the past and going back to past is not just what retro is. In some periods of art history, there have been some movements using the sense of beauty in the past, as well. Neoclassicism, symbolism, arts and crafts and art nouveau adapted the sense of beauty of past in accordance with the period they belong to. The difference between retro and these movements were explained in the thesis. The reason why modernism and postmodernism were included in this study is modernism reveals sense of nostalgia inside retro. To get a better understanding of the process about retro, modernism, postmodernism, kitsch, camp and nostalgia concepts were discussed in terms of their beauty and retroactive perspectives. As a result of concepts discussed, samples of retro aesthetics used in graphic design works were analyzed.