Ege Bölgesinde tarımsal sulama mekanizasyonu uygulamaları ve gelişim eğiliminin belirlenmesi
- Tez No: 65739
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ABSTRAKT Bu araştırmanın amacı İzmir, Manisa ve Aydın illerindeki sulama mekanizasyonu düzeyinin belirlenmesi ve gelişim eğiliminin ortaya konulmasıdır. Bu amaçla bulunduğu yeri karakterize eden, benzer ve değişik özellikler gösteren işletmelerde“Anket Çalışması ”yapılmıştır. Araştırma sonucunda; Ege Bölgesinde Sulama Mekanizasyonun gelişim gösterdiği ve yeni uygulanmaya başlayan sulama sistemleriyle (Damla sulama, Mini Yağmurlama, Yağmurlama sulama) de sulamanın amaca daha uygun yapılacağı ortaya çıkmıştır. ABSTRACT The aim of this research is to define the mechanization level of irrigation in İzmir, Manisa and Aydm. With this aim a questionnare is made between the farms which characterize the region but showing different properties. As a region of this research, in Eagean Region it is observed that a great tendency on irrigation mechanization is devoloping and new irrigation methods with more rantability like drop irrigation, micro sprinklers and sprinkler irrigation.
Özet (Çeviri)