Karadeniz bölgesi'nde sigara bağımlılığı bulunan bireylerin psikolojik semptomlarıyla ve aleksitimi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the relationship between psychological symptoms and levels of alexithymia in individuals with cigarette addiction in the black sea region
- Tez No: 657391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sigara, hastalıkların ve ölümlerin en önemli sebeplerinden birisidir. Dünya geneline bakıldığında sigara kullanımına bağlı olarak altı saniyede bir kişinin öldüğü bildirilmektedir. Yapılan hesaplamalar neticesinde 2030 yılında sigaraya bağlı ölümlerin 8,4 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Tütün kullanımının gelişmiş ülkelerde azaldığı, gelişmemiş ülkelerde ise arttığı belirtilmektedir. 2030 yılında tütün kullanımına bağlı olarak ölümlerin % 80'inin gelişmemiş ülkelerde olacağı tahmin edilmektedir. Bu araştırmanın amacı, Karadeniz Bölgesi'nde sigara bağımlılığı bulunan bireylerin psikolojik semptomlarıyla ve aleksitimi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi Türkiye'de yer alan Karadeniz Bölgesi içerisinden seçilen rastgele seçim metoduyla seçilen 4600 kişiden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan tüm bireyler bilgilendirilip, onayları alınmıştır. Veriler; SPSS 21 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular incelendiğinde katılımcıların, erkek olmaları ile sigara kullanım sayısı arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Eğitim düzeyi ile sigara kullanım sayısı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Katılımcıların eğitim düzeyi azaldıkça sigara kullanım sayısında görülen artış istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur. Medeni durumda bekâr bireylerin sayısının artması ile izlenen sigara kullanım sayısında ki artış istatistikçe anlamlı düzeydedir. Katılımcıların sahip olduğu çocuk sayısı ile sigara kullanım sayıları arasında istatistikçe anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Katılımcıların yaşları ile sigara kullanım sayıları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Yaşın artması ile izlenen sigara kullanım sayısında ki artış istatistiki olarak anlamlı düzeydedir. Araştırmada elde edilen bulguların, bağımlılık alanında yapılacak ileri araştırma ve bulgulara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Smoking is one of the most important causes of diseases and deaths. It is reported that every six seconds due to smoking, one person is killed worldwide. As a result of the calculations, it is estimated that the deaths due to smoking will reach to 8.4 million in 2030. It is stated that tobacco use decreases in developed countries and increases in underdeveloped countries. In 2030, 80% of deaths due to tobacco use are estimated to be in underdeveloped countries. The aim of this study is to investigate the relationship between the psychological symptoms and alexithymia levels of individuals with cigarette dependence in the Black Sea Region. The research sample selected in the random selection method located in the Black Sea region Turkey is composed of selected 4600 people. All the participants were informed and their consent was obtained. Data; It was analyzed by SPSS 21 program. When the findings were examined, a significant relationship was found between the number of men and their smoking. A significant negative correlation was found between the education level and the number of cigarettes. As the education level of the participants decreased, the increase in the number of cigarettes was statistically significant. The increase in the number of single individuals in marital status is higher than the number of smokers. There is no statistically significant relationship between the number of children and the number of cigarettes. There was a significant positive correlation between the ages of the participants and the number of cigarettes. The increase in the number of cigarettes increased with increasing age was statistically significant. The research findings were discussed in the light of the literature and recommendations were made.